Kolejny cenny obraz trafił do zbiorów Muzeum Górnośląskiego

Kolekcję Muzeum Górnośląskiego wzbogacił nowy obraz. To „Odgruzowanie Bytomia” Bolesława Stawińskiego. Malarz przez wiele lat związany był z naszym miastem.

Byt odgruzowanie bytomia

„Odgruzowanie Bytomia” to obraz namalowany w 1945 roku. Jak wyjaśniają pracownicy Muzeum Górnośląskiego, jest on jest najprawdopodobniej jednym z pierwszych dzieł zrealizowanych przez artystę po przyjeździe do Bytomia. W posiadaniu bytomskiego muzeum znajduje się sześć innych prac rysunkowych - szkiców do obrazu. Nowy nabytek autorstwa Bolesława Stawińskiego można oglądać w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskich w Bytomiu.

Przypomnijmy, że Bolesław Stawiński (ur. 1908 w Łodzi, zm. 1983 w Bytomiu) był polskim malarzem, rysownikiem i pedagogiem. Należał do Grupy Krakowskiej. W latach 1928 -1934 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wojnie jako repatriant trafił przypadkowo do Bytomia, gdzie pozostał na stałe. W roku 1949 został powołany na stanowisko wykładowcy w katowickim Oddziale Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

.W minioną niedzielę, 26 stycznia, zorganizowano także spotkanie z synem artysty – Piotrem Stawińskim, który przybliżył uczestnikom życie artysty i prześledził jego bytomskie tropy.

Syn malarza poszedł w jego ślady. Piotr Stawiński zadebiutował w 1974 roku, wystawiając swoje obrazy, grafiki i rysunki w słynnym bytomskim klubie „Pyrlik”. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw organizowanych nie tylko w kraju (m.in. Pałac pod Baranami w Krakowie, Galeria Kronika w Bytomiu, Galeria Teatru im. St. Witkiewicza w Zakopanem, GCK Katowice), ale także za granicą (Włochy, Francja, Niemcy). Warto podkreślić, że w latach 80. Był jednym ze założycieli awangardowej grupy artystycznej „Dell Arte”, a także Akademii Sztuki Fascynującej, które swoje początki miały właśnie w Bytomiu.

Fot. Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon