Nie żyje Jan Liberda - legenda Polonii Bytom

Zawodnik Polonii Bytom zmarł 6 lutego, w wieku 83 lat. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek 11 lutego. W swoim sportowym życiu w ekstraklasie w sumie zdobył 145 bramek, a w barwach niebiesko-czerwonych wystąpił ponad 300 razy. To za jego czasów klub odnosił największe sukcesy.

Jan Liberda to postać legendarna. Bytomianin był czołowym zawodnikiem Polonii Bytom, w której debiutował w 1953 roku w meczu z Cracovią Kraków. Z kolei w reprezentacji Polski zadebiutował 20 maja 1959 w meczu z Niemcami w Hamburgu, a swoją przygodę z drużyną narodową zakończył w 1967 roku meczem ze Związkiem Radzieckim.

Można go zaliczyć do grona najlepszych piłkarzy reprezentacji Polski w latach 60-tych ubiegłego wieku. Występując na murawie w barwach Polonii Bytom dwukrotnie zdobył tytuł króla strzelców ekstraklasy! Po raz pierwszy miało to miejsce w 1959, kiedy zdobył 21 bramek, a w 1962 zaliczył aż 16 bramek. To jednak nie wszystko, ponieważ także dwukrotnie, bo w 1954 i 1962 zdobył z Polonią mistrzostwo Polski, a w 1965 roku nawet Puchar Ameryki.

Kiedy jego piłkarska kariera w Polonii Bytom dobiegła końca, postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Za oceanem grał w Chicago Eagles, lecz później wrócił do Europy, gdzie związał się m.in. z holenderskim AZ „67” Alkmaar. Później zmienił fach i został trenerem w Polonii Bytom, GKS Katowice czy Zagłębiu Sosnowiec. Trenował też niemieckie zespoły z Oldenburga i Padebornu.

Mistrz zmarł po ciężkiej chorobie 6 lutego. W swoją ostatnią drogę wyruszy we wtorek, 11 lutego.

fot. Archiwum Fanpage BS Polonia Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt ks skarpa truthov

Bytomianin bliski pobicia rekordu świata!

Byt boisko boczne szombierki

Powstanie boisko treningowe ze sztuczną murawą

KK Polonia Bytom - Biofarm Basket Suchy Las 70:73

Byt DSC 0011b

Sporty motorowe: bytomianin mistrzem świata!

Judo: Pacut brązową medalistką MŚ

US Open: za wysokie progi dla Kani

Bytomski5 stadion im e szymkowiaka

Stadion do rozbiórki