Przy ul. Józefczaka 14 trwa remont. Niebawem powstanie tu Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi

Powstanie Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi zbliża się wielkimi krokami. Prace remontowe w budynku przy ul. Józefczaka 14 idą pełną parą. Finał będzie miał miejsce w marcu.

Byt jozefczaka14

Zgodnie z założeniami w Centrum tym pomoc znajdą osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny. W czterokondygnacyjnym gmachu będzie mieściło się jedno mieszkanie chronione i dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe ze wspólną kuchnią i łazienką. Zamieszka w nich 10 osób, które w Domu Pomocy Społecznej zostały już przygotowywane do samodzielności. Tam pod okiem terapeutów uczą się gotować, sprzątać i gospodarować domowym budżetem. Mieszkańcy skorzystają tu ze wsparcia psychiatry, prawnika, pracownika socjalnego, psychologa oraz wolontariuszy.

Co więcej, w budynku ulokowana zostanie też kawiarenka. - Osobom, które mają w swoim otoczeniu bliskich z problemami psychicznymi, doradzać będą terapeuci. W przyjaznym otoczeniu podpowiedzą, gdzie szukać pomocy i jaką formę wsparcia warto zastosować – informuje biuro prasowe bytomskiego magistratu.

Wartość projektu realizowanego przez Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz Stowarzyszenie Bytomska Radość Życia oszacowano ok 3,1 mln zł, z czego 2,1 mln pochodzi z dofinansowania unijneego (poddziałanie RPO WSL 2014-2020: 10.2.3 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych - OSI), a 250 tys. zł dotacja z budżetu państwa.

Co udało się już wykonać? Odnowiono elewację, a wewnątrz gmachu wymieniono instalację elektryczną i gazową, wykonano też instalacje pod ogrzewanie podłogowe.

W poniedziałek, 10 lutego, Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego poinformowała: - 5 lutego jako Zarząd Województwa Śląskiego zwiększyliśmy o 300 000 zł dofinansowanie dla projektu "Uruchomienie mieszkań chronionych z zapleczem treningowym da mieszkańców DPS dla Dorosłych oraz osób przewlekle psychicznie chorych mieszkańców Bytomia". To bardzo ciekawy projekt, którego pomysłodawcą jest Grzegorz Baranowski. Bardzo się cieszę, że za kilka miesiące projekt będzie już faktem.

Zobaczcie zdjęcia!

{gallery}galerie-news/2020/02/jozefczaka{/gallery}

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon