Kronika Policyjna: 10 lutego [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje:

Byt policja alkomat

Bez prawa jazdy, nietrzeźwy, a do tego kolizja

Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miał 40-latek, który 6 lutego spowodował kolizję drogową na ulicy Tarnogórskiej. Nietrzeźwy kierowca najechał na tył osobowego renaulta. Mężczyzna odpowie teraz przed prokuratorem. Grozi mu kara 2 lat więzienia.

W czwartek po godzinie 15.00 na ulicy Tarnogórskiej doszło do kolizji drogowej. Kierujący osobowym nissanem najechał na tył renaulta kierowanego przez 39-letnią kobietę. Wezwani na miejsce policjanci sprawdzili stan trzeźwości mieszkańca Piekar Śląskich. Okazało się, że jadący nissanem 40-latek był pijany. Badanie wykazało u niego prawie 3 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto nie posiadał prawa jazdy. Teraz mężczyzna odpowie przed prokuratorem. Grozi mu 2 lata więzienia.

Kierowca poszukiwany, pasażer poszukiwany

Mundurowi z komendy zatrzymali do kontroli osobowego opla. Okazało się, że za kierownicą pojazdu siedzi nietrzeźwy 32-latek. Mężczyzna nie miał prawa jazdy. Odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu grzywna, a nawet do 2 lat więzienia.

W czwartek, 6 lutego, nad ranem patrolujący ul. Wrocławską policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli osobowego opla. Kierujący nim 32-latek został poddany badaniu stanu trzeźwości. Funkcjonariusze ustalili, że miał on w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu. Mężczyzna nie stracił prawa jazdy, ponieważ go nie posiadał. O jego dalszym losie zdecyduje sąd. Grążą mu 2 lata więzienia. Ponadto podczas kontroli okazało się, że pasażer osobówki jest osobą poszukiwaną nakazem doprowadzenia do Aresztu Śledczego. 37-latek został zatrzymany, a noc spędził w policyjnym areszcie.

Kontrola zakończona zarzutami

Policjanci z drogówki zatrzymali 54-letniego mężczyznę. Bytomianin kierował samochodem marki renault pomimo faktu, że starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz grozi mu do 2 lat za kratkami.

W czwartek, 6 lutego, policjanci bytomskiej drogówki przy ulicy Strzelców Bytomskich zatrzymali do kontroli samochód renault. W trakcie czynności okazało się, że kierowcą jest 54-letni mieszkaniec Bytomia. Stróże prawa ustalili, że starosta Kamiennej Góry wydał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Bytomianin za niestosowanie się do decyzji starosty teraz odpowie przed wymiarem sprawiedliwości. Za to przestępstwo grozi mu do 2 lat więzienia.

Zlikwidowano „lewe” podłączenia

Stróże prawa z Miechowic wspólnie z pracownikami firmy dostarczającej energię elektryczną sprawdzili stan instalacji elektrycznych i ujawnili kradzieże prądu. „Lewe” podłączenia zlikwidowano w 2 mieszkaniach. Sprawcom grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Kontrolerzy z firmy energetycznej wspólnie z policjantami z komisariatu I przeprowadzili działania mające na celu ujawnienie kradzieży prądu. Kontroli dokonano między innymi w budynkach przy ulicach Popiełuszki oraz Konstytucji. Sprawdzając stan instalacji policjanci ujawnili 2 przypadki podłączenia prądu „na lewo”. W miejscu, w którym powinien znajdować się licznik energii, była tzw „skrętka”. Nielegalne przyłącza zostały zlikwidowane i zabezpieczone przez prowadzących kontrole instalatorów. Przypominamy, że tego typu nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej grożą pożarem lub porażeniem prądem. Za kradzież energii elektrycznej sprawcom grozi kara do 5 lat więzienia.

„Bezpieczny pieszy” w liczbach

Bytomska drogówka podsumowała działania „Bezpieczny pieszy”. Mundurowi ujawnili liczne wykroczenia nakładając łącznie 24 mandaty karne. Akcja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzona była wczoraj.

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. Wczoraj policjanci drogówki prowadzili działania „Bezpieczny pieszy”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na właściwe zachowanie świeżo upieczonych kierowców wobec pieszych. Zwracano uwagę na prawidłowe przemieszczanie się pieszych na oznakowanych przejściach. Za poruszanie się niezgodnie z przepisami nakładano mandaty. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na młodych kierowców i ich zachowanie względem pieszych. Ponadto mundurowi propagowali używanie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych.

Mundurowi nałożyli 24 mandaty karne oraz 6 osób pouczyli. Kierowców karano w większości przypadków za przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Natomiast osoby piesze były karane mandatami za przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Drogówka już zapowiada kolejne takie działania.

Złodziej sklepowy wpadł na gorącym uczynku

Mundurowi z II komisariatu zatrzymali 33-letniego złodzieja. Mężczyzna został ujęty na gorącym uczynku przez pracownika sklepu. Rabuś skradł alkohol wart ponad 500 zł. Noc spędził w policyjnym areszcie. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

4 lutego po południu pracownik sklepu jednego z bytomskich marketów w centrum miasta zauważył, jak mężczyzna kradnie alkohol. Złodziej został ujęty, a o zdarzeniu zostali powiadomieni mundurowi z Chrzanowskiego. Łupem 33-latka padł alkohol wart ponad 500 złotych. Mieszkaniec Rudy Śląskiej został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Dzisiaj usłyszy zarzuty. Następnie czeka go spotkanie z wymiarem sprawiedliwości. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Zatrzymana amatora jazdy na „podwójnym gazie”

W ręce policjantów wpadł nietrzeźwy kierujący. Badanie alkomatem wykazało u 31-latka ponad 0,5 promila alkoholu. Oprócz utraty prawa jazdy, mężczyźnie grożą 2 lata więzienia.

31-letni amator jazdy na „podwójnym gazie” wpadł w ręce mundurowych na ulicy Strzelców Bytomskich. W trakcie badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że kierowca osobowego opla ma w organizmie ponad 0,5 promila. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a pojazd przekazano wskazanej osobie. O dalszym losie mieszkańca Bytomia zdecyduje sąd. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grożą 2 lata więzienia.

Czytaj dalej!


Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Numer 116 111 jest linią anonimową (dzwoniąc nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska, ani adresu zamieszkania, a numer 116 111 nie jest widoczny w rachunku za telefon, ani na billingu). Połączenia z telefonów komórkowych i stacjonarnych są bezpłatne. Linia jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 20. Telefon jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat.

Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Numer 116 111 jest linią anonimową (dzwoniąc nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska, ani adresu zamieszkania, a numer 116 111 nie jest widoczny w rachunku za telefon, ani na billingu). Połączenia z telefonów komórkowych i stacjonarnych są bezpłatne. Linia jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 20. Telefon jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat.

Kierowca z zakazem

Policjanci z drogówki zatrzymali 61-letniego mężczyznę. Bytomianin kierował samochodem audi pomimo faktu, że posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez sąd. Teraz grozi mu do 2 lat za kratkami.

We wtorek, 4 lutego, policjanci bytomskiej drogówki przy ulicy Strzelców Bytomskich zatrzymali do kontroli samochód mercedes. W trakcie czynności okazało się, że kierowcą jest 61-letni mieszkaniec Bytomia. Stróże prawa ustalili, że mężczyzna ma orzeczony czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bytomianin za niestosowanie się do decyzji sądu odpowie przed wymiarem sprawiedliwości. Za to przestępstwo grozi mu do 2 lat więzienia.

Odpowie za pobicie żony

Nawet 5 lat więzienia grozi 40-latkowi, który pobił swoją żonę. Mężczyzna został zatrzymany w niedzielę, 2 lutego, przez policjantów z komisariatu czwartego. Decyzją prokuratora został objęty dozorem policyjnym oraz zakazem zbliżania się do pokrzywdzonej. Bytomianin będzie też musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie.

W niedzielę, 2 lutego, stróże prawa z komisariatu czwartego zostali wezwani na interwencję w związku z awanturą domową. Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań w dzielnicy Bobrek. Na miejscu okazało się, że mężczyzna szarpał oraz pobił swoją 36-letnią małżonkę oraz jej brata. Agresor został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Wczoraj stanął przed prokuratorem, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej. Bytomianin będzie musiał opuścić zajmowane wspólnie mieszkanie. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. W więzieniu może spędzić nawet 5 lat.

Wpadł z narkotykami

Kara 10 lat pozbawienia wolności grozi 32-latkowi, który posiadał środki odurzające. Mężczyzna został zatrzymany wczoraj przez kryminalnych z komendy. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli amfetaminę, marihuanę oraz krzew konopi indyjskiej.

Kryminalni z komendy prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. Wynikiem ich pracy było zatrzymanie 32-latka, który w mieszkaniu w centrum miasta ukrywał narkotyki. Stróże prawa przejęli prawie 20 gramów amfetaminy, 0,5 grama marihuany oraz krzew konopi indyjskiej. Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Dziś usłyszy zarzuty. Następnie odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Nietrzeźwy poranek

Tylko poniedziałkowego poranka, 3 lutego, bytomscy policjanci zatrzymali 3 kierujących po użyciu alkoholu. Pokazuje to jak ważne są stałe kontrole, mające na celu eliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicą "na podwójnym gazie". Choć kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu jest jedynie wykroczeniem, to kierujący, którzy dopuszczą się takiego wykroczenia mogą spodziewać się poważnych konsekwencji, takich jak utrata prawo jazdy i wysoka grzywna.

Policjanci bytomskiej drogówki zatrzymali, aż 3 kierowców, którzy postanowili prowadzić swoje pojazdy będąc w stanie po użyciu alkoholu. Do zatrzymań doszło w dwóch punktach miasta na ulicy Strzelców Bytomskich oraz Dworskiej.

Na ulicy Strzelców Bytomskich zatrzymano 52-letniego mieszkańca Bytomia, który miał w organizmie 0,26 promila alkoholu oraz 37-latka, którego badanie trzeźwości wykazało 0,28 promila alkoholu w organizmie. Oboje kierowali osobowymi Renault.

Na punkcie kontrolnym zlokalizowanym przy ulicy Dworskiej policjanci zatrzymali 54-latka, który będąc w stanie po użyciu alkoholu wyrażającego się wynikiem badania 0,28 promila, kierował samochodem marki Volkswagen.

Przypomnijmy, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie i grozi za nie:

  • grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo i grozi za nie:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2,
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł.

fot. KMP w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon