Szpetne ruiny zamienią się w Centrum Wsparcia Rodziny

Gmach znajdujący się przy ul. Piekarskiej 39 doczeka się kompleksowej rewitalizacji. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na ponad 4,7 mln zł! Co będzie się tu znajdowało?

Byt piekarska39a

W wyremontowanym, trzykondygnacyjnym budynku ulokowane zostanie Centrum Wsparcia Rodziny (Centrum Usług Społecznych), a inwestycję zrealizuje chorzowska firma EFEKT. - Od lat ten budynek stoi pusty i tym samym niszczeje. Teraz rozpocznie się jego kompleksowy remont – mówi Andrzej Bąk, kierownik działu rewitalizacji w jednostce budżetowej Bytomskie Mieszkania.

Umowę na projekt i kompleksowy remont budynku przy ul. Piekarskiej 39, gdzie swoją siedzibę będzie miało Centrum Usług Społecznych, podpisano 30 stycznia w siedzibie Bytomskich Mieszkań. Prace będą obejmowały zarówno wykonanie nowej elewacji zewnętrznej, jak i modernizację wnętrza budynku, bowiem zostanie on przystosowany do potrzeb działań prowadzonych przez specjalistów zajmujących się pomocą rodzinom z problemami wychowawczymi. Dodatkowo, w gmachu powstaną m.in.: sale szkoleniowe, sala zabaw dla dzieci oraz pomieszczenia dla asystentów rodzin, koordynatorów pieczy zastępczej, psychologów, pedagogów i innych specjalistów biorących udział w unijnym projekcie Centrum Wsparcia Rodziny.

Przedsięwzięcie zostanie sfinalizowane w drugiej połowie 2021 roku. - Jest ono częścią dużego projektu „Utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu (Śródmieście i Rozbark)"- precyzuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka prasowa bytomskiego magistratu. Warto dodać, że jego wartość oszacowano na16 mln zł, z czego 13,5 mln zł będzie pochodziło z unijnego dofinansowania. W efekcie zrealizowanego projektu w Śródmieściu i Rozbarku zostaną utworzone dwa Centra Usług Społecznych oraz 36 lokali o charakterze socjalnym/wspomaganym. Przewidziano też remont 4 innych budynków w Śródmieściu Bytomia.

- Na odnowę czekają również 4 budynki przy ul.: Kochanowskiego 15, Witczaka 7(oficyna), Żeromskiego 3 (oficyna), Siemianowickiej 29 oraz 36 pojedynczych lokali w budynkach przy ul.: Alojzjanów, Brzezińskiej, Chełmońskiego, Fałata, Miarki, Piekarskiej, Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, Reymonta, Smolenia, Witczaka, Rostka, Orląt Lwowskich i Żeromskiego – wylicza Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Wspomniane lokale zostaną wyremontowane i przystosowane do potrzeb mieszkalnictwa socjalnego i wspomaganego. Jak informuje Urząd Miasta, wykonawcy remontów zostaną wyłonieni w przetargach. Przypomnijmy, że obecnie projekt Centrum Wsparcia Rodziny, realizowany jest dzięki środkom unijnym w pomieszczeniach przy ul. Rycerskiej 4. Dobiegnie końca w 2022 roku, a weźmie w nim udział ok. 500 osób.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon