Zamiast klas mundurowych oddziały przygotowania wojskowego

Koniec klas mundurowych? Od września zamienią się w oddziały przygotowania wojskowego, a szkoły je prowadzące zyskają nawet 42 tys. zł. Za wszystko zapłaci Ministerstwo Obrony Narodowej.

Byt the military 2536694 1280

Ministerstwo Obrony Narodowej inwestuje w polskie szkoły. Placówki, które uruchomią oddział przygotowania wojskowego (OPW) otrzymają 42 tys. zł! Na co zostanie wydane to dofinansowanie? Ze środków ministerialnych będzie można kupić m.in. mundury, ale też… repliki karabinów i granatów. Dodatkowo, MON sfinansuje również budowę strzelnic pneumatycznych.

Jest jednak pewien warunek. Liczba uczniów w danej klasie musi wynieść co najmniej 22 osoby. Co więcej, MON będzie miało wpływ na program nauczania. To nowość, ponieważ do tej pory klasy mundurowe funkcjonowały jako pewna forma eksperymentu pedagogicznego, a program nauczania wytyczała szkoła. Teraz ma się to zmienić. Celem wprowadzonego szkolenia przygotowania wojskowego ma być m.in. zdobycie wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz przygotowanie uczniów do pełnienia różnych rodzajów służby wojskowej (zawodowej, terytorialnej, kandydackiej oraz w rezerwach osobowych).

Oprócz codziennych zajęć lekcyjnych dla młodzieży przygotowano także 70 godzin teorii związanej z wojskowością i 190 godzin praktyk, w tym ćwiczenia na poligonie, które powinny być realizowane na terenie najbliższej jednostki wojskowej. Co ciekawe, w klasie IV uczniowie odbędą co najmniej 50 godzin zajęć praktycznych w formie obozu szkoleniowego.

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie programu szkolenia, zakresu i form zajęć oraz warunków realizacji zajęć praktycznych w oddziale przygotowania wojskowego, za realizację zajęć teoretycznych odpowiada szkoła, a zajęć praktycznych odpowiada szkoła i jednostka wojskowa. Oddziały przygotowania wojskowego zainaugurują działanie od roku szkolnego 2020/2021. Zgodnie z szacunkami MON, finansowe wsparcie otrzyma ok. 130-330 organów prowadzących i szkół. Będą to placówki, które w swojej ofercie edukacyjnej miały już klasy mundurowe w ramach innowacji pedagogiczne.

Czy pojawią się także w którejś z bytomskich szkół? - Jedna z bytomskich szkół - Państwowe Szkoły Budownictwa - złożyła taki wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej. Z informacji, jakie posiadamy wniosek jest na liście rezerwowej do realizacji. Czy będzie on realizowany zależy wyłącznie od decyzji MON - informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego bytomskiego magistratu.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon