Kronika Policyjna: 17 lutego [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje:

Byt aresztowanie

Policyjny dozór za posiadanie marihuany

Kryminalni z komisariatu w Stroszku zatrzymali 49-latkę. Kobieta w swoim mieszkaniu przy ul. Ruckiego miała ponad 73 gramy marihuany. Bytomianka usłyszała już zarzut. Decyzją prokuratora została objęta policyjnym dozorem. Grozi jej teraz do 3 lat więzienia.

Stróże prawa z komisariatu przy Placu Żeromskiego prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. W ich efekcie udało im się zatrzymać mieszkankę Bytomia. 49-latka w mieszkaniu przy ul. Ruckiego ukrywała ponad 73 gramy marihuany. Kobieta usłyszała już zarzut. Decyzją prokuratora została objęta policyjnym dozorem. Grozi jej do 3 lat więzienia.

Pożegnanie z mundurem

W ubiegłym tygodniu Komendant Miejski Policji w Bytomiu insp. Andrzej Brzozowski wraz ze swoimi zastępcami pożegnał odchodzących na zasłużoną emeryturę policjantów. Wśród nich znajdowali się: komisarz Jarosław Nerwiński, komisarz Tomasz Tomaszkiewicz oraz aspiranci sztabowi - Ryszard Lipok, Jacek Janik oraz Tomasz Muras. W uroczystości wziął udział Prokurator Rejonowy w Bytomiu Marek Furdzik oraz kadra kierownicza bytomskiego garnizonu.

Podczas uroczystej narady służbowej szef bytomskiego garnizonu insp. Andrzej Brzozowski podziękował odchodzącym policjantom za pełną zaangażowania pracę. Życzył także, aby po trudach wieloletniej służby wypoczywali w spokoju i realizowali swoje niespełnione dotychczas marzenia. W spotkaniu wzięli również udział Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji mł. insp. Dariusz Dziurka, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji nadkom. Michał Sokołowski, kadra kierownicza oraz pracownicy korpusu cywilnego.

W uroczystej zbiórce uczestniczył Prokurator Rejonowy w Bytomiu Marek Furdzik, który za wzorowe wypełnianie obowiązków listami gratulacyjnymi wyróżnił wybranych stróży prawa bytomskiego garnizonu.

Podsumowanie działań Truck&Bus

12 lutego o 22.00 zakończyły się działania drogówki, które miały na celu ujawnianie i eliminowanie naruszeń obowiązków lub warunków przewozu drogowego rzeczy i osób. Policjanci z bytomskiego ruchu drogowego dokonali kontroli 141 pojazdów, w tym 49 pojazdów ciężarowych i 3 autobusów. W wyniku podjętych kontroli zatrzymano 11 dowodów rejestracyjnych.

W akcji wzięło udział 26 policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu. Za ujawnione wykroczenia mundurowi nałożyli na kierowców 58 mandatów, a przeciwko 2 kierowcom będą skierowane wnioski o ukaranie do sądu, w 21 przypadkach zastosowano pouczenie. Celem strategicznym akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w dziedzinie transportu drogowego oraz w zakresie przewozu osób i rzeczy. Wzmożone kontrole niewątpliwie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zatrzymani za włamania

Stróże prawa z "piątki" zatrzymali dwóch włamywaczy. 21-latek i 33-latek na początku lutego br. włamali się do garażu przy ul. Drzewnej, skąd skradli elektronarzędzia. Policjanci odzyskali część skradzionego łupu. Bytomianie usłyszeli zarzuty. Grozi im teraz do 10 lat więzienia.

Na początku lutego stróże prawa z „piątki” zostali powiadomieni o włamaniu do garażu przy ul. Drzewnej. Sprawcy z wnętrza skradli elektronarzędzia. Śledczy z komisariatu analizując zebrany materiał dowodowy ustalili, a następnie zatrzymali 21-latka i 33-latka. W mieszkaniu jednego z zatrzymanych policjanci zabezpieczyli część skradzionego łupu. Dwóch bytomian już usłyszało zarzuty. Teraz czeka ich spotkanie z wymiarem sprawiedliwości. Grozi im do 10 lat więzienia. Kryminalni traktują sprawę jako rozwojową.

Bezpieczne Pasy w liczbach

Drogówka podsumowała działania o nazwie „Bezpieczne skrzyżowania”. Głównym ich celem było ograniczenie liczby zdarzeń oraz liczby ofiar wypadków drogowych zaistniałych w rejonie skrzyżowań. Mundurowi ujawnili 32 wykroczenia.

Dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach oraz egzekwowanie od kierujących i pieszych obowiązujących w tym zakresie przepisów, to główne cele prowadzonych działań o nazwie „Bezpieczne skrzyżowania". Policjanci z bytomskiej drogówki pełnili służbę w kilku wytypowanych punktach miasta. W trakcie akcji mundurowi sprawdzali trzeźwość kierowców, prawidłowość parkowania w rejonach skrzyżowań, przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości oraz stosowania pasów bezpieczeństwa. Stróże prawa zwracali także uwagę na zachowanie pieszych uczestników ruchu drogowego.

Mundurowi ujawnili 32 wykroczenia, z których aż 27 popełnili kierowcy pojazdów mechanicznych. Piesi popełniali wykroczenie przechodząc przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. 17 kierowców przekroczyło prędkość w rejonie skrzyżowań.

Poręczenie majątkowe dla 36-latka

Kara 10 lat więzienia grozi 36-latkowi za posiadanie znacznej ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek, 11 lutego. Kryminalni z komendy przejęli ponad 203 gramy amfetaminy, 228 gramów marihuany oraz 50 sztuk tabletek extasy. Na mieszkańca Bytomia prokurator nałożył poręczenie majątkowe. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem.

Kryminalni z komendy, prowadząc działania przeciwko przestępczości narkotykowej, zatrzymali 36-latka. Mężczyzna został zatrzymany w swoim miejscu zamieszkania, gdzie ukrywał narkotyki. Stróże prawa przejęli ponad 203 gramy amfetaminy, 228 gramów marihuany oraz 50 sztuk tabletek extasy. Czarnorynkowa wartość przejętego narkotyku to około 15 tys. zł. Bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Śledczy przedstawili mu zarzut, a prokurator nałożył na niego poręczenie majątkowe. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Policjanci zatrzymali sprawcę rozboju

Policjanci z Bytomia zatrzymali 21-letniego sprawcę rozboju. Mężczyzna na ulicy napadł na 45-latka i ukradł mu telefon oraz zegarek. Decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem. Grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w środę, 5 lutego, w nocy na ulicy Mickiewicza. Napastnik zaatakował 45-letniego mężczyznę, wciągnął go do bramy i ukradł mu telefon oraz zegarek. Do akcji wkroczyli kryminalni i rozpoczęli poszukiwania sprawcy rozboju. Policjanci szybko ustali i zatrzymali 21-latka podejrzanego. Stróże prawa odzyskali również skradziony mężczyźnie telefon i zegarek. Bandyta trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna usłyszał już zarzut, a prokurator objął go policyjnym dozorem. Teraz odpowie przed sądem. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Cofnął licznik

Przypominamy, że od 25 maja ubiegłego roku, zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Niestety, nadal nie wszyscy właściciele pojazdów są tego świadomi.

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, znalazło się pod lupą policjantów. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi, kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.

W piątek, 7 lutego, po godzinie 20.00 przy ul. Odrzańskiej policjanci zatrzymali do kontroli samochód marki BMW, kierowany przez 28-letniego mieszkańca Bytomia. Kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość jazdy, za co został ukarany mandatem. Jednak podczas czynności rutynowo skontrolowano też stan drogomierza w pojeździe. Podczas weryfikacji odczytów drogomierza okazało się, że rozbieżności w przebiegu pojazdu sięgają ponad 8 tys. km. Teraz te nieprawidłowości będą wyjaśniane przez śledczych.

Zgodnie z art. 306 a kodeksu karnego zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru to przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialności karnej podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

fot. KMP w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon