Setna rocznica wyboru Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego

Spacery historyczne, wspólne zdjęcie i koncert – to tylko niektóre wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na stanowisko Polskiego Komisarza Plebiscytowego, która przypada 20 lutego. Co jeszcze znajdzie się w programie?

Byt korfanty

Choć mianowanie Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego było niezwykle ważne dla całego Górnego Śląska, to oficjalne uroczystości z tym związane odbędą się w Bytomiu, a więc mieście, w którym nie tylko znajdowała się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, ale to właśnie tu zapadła decyzja o wybuchu III Powstania Śląskiego.

Spacery historyczne

Z okazji setnej rocznicy tego ważnego wydarzenia zaplanowano rozmaite atrakcje. Jednym z punktów obchodów będą spacery po Bytomiu „Śladami Wojciecha Korfantego”, przybliżające ważne miejsca na mapie miasta, związane z walką o przynależność regionu do państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej. Na spacery w godz. 9.00 - 13.30. szlakiem Korfantego wybiorą się uczniowie wszystkich typów szkół, w godzinach 15.30, 16.00, 16.30, 17.00 spacerować będą zaproszeni goście i mieszkańcy. Dla nich obowiązują zapisy w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7.

Oficjalna część uroczystości, w której weźmie udział kompania honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, odbędzie się o godz. 14.00 na bytomskim Rynku, a więc w miejscu bezpośrednio sąsiadującym z gmachem, w którym niegdyś znajdował się hotel „Lomnitz”, siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Wiek po tych wydarzeniach, chcemy przypomnieć sylwetkę Wojciecha Korfantego, śląskiego polityka z krwi i kości. Zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych przygotowaliśmy żywą lekcję historii. Będzie można poczuć atmosferę plebiscytu, przeczytać prasę z 20 lutego 1920 roku, a nawet spotkać się z samym Wojciechem Korfantym – wyjaśnia Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Wśród uczestników wydarzenia będą mieszkańcy Bytomia, posłowie i senatorowie RP, radni różnych szczebli, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Poza złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego oraz tablicą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano także wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Co ciekawe, uczestnicy wspólnie ułożą na płycie bytomskiego Rynku napis BYTOM 20.02.2020. Warto ubrać się w strój z czasów Korfantego i tego dnia nieco przybliżyć realia epoki.

Koncert w gmachu Sądu Rejonowego

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert „Krew i gniew” w wykonaniu Roberta Biniasa (Jo), który odbędzie się o godz. 18.00 na dziedzińcu bytomskiego Sądu Rejonowego. Przypomnijmy, że w gmachu tym w latach 20-tych minionego wieku organizowano wiece plebiscytowe. Wszyscy zainteresowani udziałem w muzycznej uczcie mogą odebrać darmowe wejściówki w Biurze Promocji Bytomia. Warto dodać, że przed koncertem usłyszymy „Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego”.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Bytom, Bytomskie Centrum Kultury, Muzeum Górnośląskie, IPN O/Katowice, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a partnerami - Biuro Programu Niepodległa w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Katowicach.
Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon