Strażacy z OSP Sucha Góra odnowili figurę swojego patrona

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej Górze odrestaurowali zabytkową figurę św. Floriana.

Byt figura sw floriana osp sucha gora

31 stycznia tego roku strażacy z OSP w Suchej Górze poinformowali, że udało im się odebrać figurę św. Floriana po renowacji. Odnowa ta była możliwa dzięki funduszom zebranym podczas zbiórki przeprowadzonej dniu 1-go listopada 2019 roku. - Sprawa figury Św. Floriana w naszej remizie jest dosyć ciekawa, ponieważ do końca nie wiemy, w jakich okolicznościach znalazła się ona na terenie suchogórskiej parafii. Jedna z legend mówi, że znajdowała się w kaplicy przy skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i ul. 9go Maja – wyjaśnia Grzegorz Sojka, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej Górze.

Dodaje też, że później figura ta została przeniesiona do kościoła tymczasowego, który został wzniesiony w związku z trwającą budową nowego kościoła. - Po wybudowaniu docelowej świątyni figura trafiła do naszej jednostki. Nie mamy żadnych dowodów, że tak było. Druga opowieść podaje, że została ona przyniesiona do OSP Sucha Góra z cechowni jakiejś likwidowanej kopalni na Śląsku – wyjaśnia Grzegorz Sojka.

Jakie faktycznie były losy suchogórskiego zabytku? Tego nie wiadomo. Jasne dla strażaków było natomiast to, że obiekt ten wymaga odnowienia. Postanowili przeznaczyć na ten cel fundusze zebrane podczas kwesty organizowanej we Wszystkich Świętych. – Nasza jednostka sąsiaduje z cmentarzem. Jako, że posiadamy duży teren, osoby odwiedzające groby swoich bliskich, mogą tu parkować oferując dobrowolny datek na rzecz OPSP. W ten sposób możemy pozyskać fundusze na cele statutowe jak np. odnowienie figury. Dzięki temu parkingowi wielu ludzi może bezpiecznie pozostawić samochód blisko cmentarza – podkreśla przedstawiciel suchogórskiej OSP. Dodatkowo, 1 listopada, strażacy z OSP zawsze kierują ruchem, aby przejazd odbywał się sprawnie. - Jako wyszkoleni ratownicy dbamy również o bezpieczeństwo odwiedzających suchogórski cmentarz – mówi Grzegorz Sojka.

Tak jak zapowiadano, środki zebrane podczas zbiórki postanowiono przeznaczyć na renowację figury patrona strażaków. W przedsięwzięcie to zaangażował się Damian Wrodarczyk, a efekty jego pracy można podziwiać już od 31 stycznia w siedzibie OSP w Suchej Górze.

fot. OSP Sucha Góra

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon