BYTOM: Alert RCB - będzie silnie wiać!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poprzez system SMS rozesłało ostrzeżenie do mieszkańców Bytomia i okolic o poważnym zagrożeniu wichurami. Tej nocy należy zachować szczególną ostrożność.

Byt parasol

Mieszkańcy Bytomia i okolicznych miast dziś otrzymują na swoje telefony ALERT RCB o następującej treści:

Uwaga! Dziś po południu i w nocy (23/24.02) bardzo silny wiatr. Zabezpiecz rzeczy, które porwane wiatrem mogą stanowić zagrożenie. Unikaj otwartych przestrzeni.

Meteorolodzy przewidują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35 - 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 100 km/h, a miejscami nawet do 110 km/h. Wiatr będzie południowo-zachodni, skręcający na północno zachodni.

Wiatr o prędkości 62 km/h łamie gałęzie. Wystarczy 10 km/h więcej, by wichura była w stanie łamać pnie drzew i uszkadzać dachy. Przy 100 km/h podmuchy mogą zrywać całe dachy, wyrywać drzewa z korzeniami i przewracać słupy.

Ze względu na bardzo wietrzną pogodę i opady deszczu należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej usunąć rzeczy znajdujące się na balkonach lub w ogródkach, radzimy wieczorem pozostać w domu i nie wychodzić na zewnątrz, a jeśli ktoś koniecznie musi wyjść, to niech unika przechodzenia lub przejeżdżania pod dużymi drzewami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp., z których mogą odpaść poszczególne elementy pod naporem silnego wiatru.

Z powodu spodziewanej wichury może dojść do przerw w dostawie prądu, dlatego dobrze wcześniej przygotować sobie latarki i dodatkowe baterie, żeby nie zaskoczył nas brak światła.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon