Kronika Policyjna: 24 lutego [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje:

Byt nielegalne wysypisko

Kontrola zakończona zarzutami

Policjanci z drogówki zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Mieszkaniec województwa dolnośląskiego kierował fordem pomimo tego, że starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz grozi mu do 2 lat za kratkami.

W czwartek, 20 lutego, rano policjanci bytomskiej drogówki przy ulicy Konstytucji zatrzymali do kontroli forda. W trakcie czynności okazało się, że kierowcą jest 44-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Mundurowi ustalili, że Starosta Powiatowy w Oleśnicy wydał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna za niestosowanie się do decyzji Starosty teraz odpowie przed wymiarem sprawiedliwości. Za to przestępstwo grozi mu do 2 lat więzienia.

Policjant stracił w pożarze dobytek całego życia

Policjanta z Komisariatu Policji w Orzeszu oraz jego rodzinę dotknęła wielka tragedia. W wyniku pożaru, który kilka dni temu rozniecił piroman w Czerwionce-Leszczynach, stracili dorobek całego życia oraz dach nad głową. Mundurowy w czasie pożaru był w domu, ratował domowników przed rozprzestrzeniającym się ogniem i współdziałał ze służbami w akcji ratunkowej. Teraz policjant wraz małżonką oraz trójką dzieci potrzebują naszego wsparcia w powrocie do normalnego życia.

Do zdarzenia doszło we wtorek 18 lutego br. O godz.18:30 rybniccy policjanci otrzymali zgłoszenie o pożarze budynku przy ul. Generała Hallera w Czerwionce-Leszczynach. Kiedy mundurowi przyjechali na miejsce, dach kamienicy stał w płomieniach. Podczas akcji gaśniczej okazało się, że kilkaset metrów dalej - na ulicy Wolności, palił się kolejny budynek. Służby natychmiast ruszyły z pomocą. Z obu budynków ewakuowano łącznie 48 osób. Żadna z nich nie doznała poważnych obrażeń, jednak ogień strawił ich dobytek. Jak się okazało, za pożar odpowiedzialny jest 29-letni mężczyzna, który dokonał podpalenia budynków. Usłyszał on zarzuty i został tymczasowo aresztowany. Minie jednak wiele czasu, nim mieszkańcy wrócą do normalnego życia i przestaną odczuwać skutki tej tragedii.

Wśród osób poszkodowanych był policjant z Komisariatu Policji w Orzeszu, który wraz z żoną i trójką dzieci w wieku 4,10 i 13 lat stracili dorobek całego życia i dach nad głową. Obecnie ich lokum nie nadaje się do zamieszkania i przebywają u rodziny. Wsparcia finansowego policjantowi udzielił Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach oraz inne podmioty i mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, za co mundurowy i jego bliscy serdecznie dziękują. Jak podkreśla policjant, wszyscy zostali tylko w tym, co mieli na sobie, a dzięki wsparciu rzeczowemu, finansowemu i oraz duchowemu powoli dochodzą do siebie po tych przykrych wydarzeniach. Koleżanki i koledzy mundurowi zorganizowali dla policjanta specjalną zbiórkę finansową na odbudowę mieszkania, którą każdy z nas może wspomóc wchodząc na stronę zrzutki - TU.

Włamywacz w rękach policjantów

Dzielnicowi wraz z policjantami ogniwa patrolowo-interwencyjnego II komisariatu zatrzymali włamywacza. 41-letni mieszkaniec Bytomia włamał się do sklepu przy ul. Woźniaka. Łupem złodzieja padły artykuły warte ok. 4 tys. zł. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

Zdarzenie miało miejsce w środę, 19 lutego, nad ranem. Policjanci zostali powiadomieni, że w jednym ze sklepów przy ul. Woźniaka włączył się alarm. Na miejscu błyskawicznie pojawili się mundurowi oraz pracownik sklepu. Ustalono, że mężczyzna poprzez rozbicie szyby dostał się do wnętrza sklepu, skąd skradł towar warty około 4 tys. zł. Jeszcze tego samego dnia do sprawy mundurowi zatrzymali 41-letniego bytomianina. Włamywacz już usłyszał zarzuty. Teraz czeka go spotkanie z wymiarem sprawiedliwości. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Wpadł za kradzież perfum

Mundurowi z II komisariatu zatrzymali 20-letniego złodzieja. Mężczyzna został ujęty na gorącym uczynku przez pracownika sklepu. Rabuś skradł perfumy warte prawie 600 zł. Już usłyszał zarzuty. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

W środę, 19 lutego, rano w jednej z drogerii w centrum handlowym pracownik sklepu zauważył jak mężczyzna kradnie perfumy. Natychmiast zareagował i zatrzymał złodzieja. O zdarzeniu zostali powiadomieni mundurowi z Chrzanowskiego. Łupem rabusia padły perfumy warte prawie 600 złotych. Mieszkaniec Rudy Śląskiej został zatrzymany. Już usłyszał zarzuty. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych podczas akcji „Smog”

W środę, 19 lutego, policjanci z bytomskiej drogówki sprawdzali poziom zadymienia spalin pojazdów podczas działań „SMOG”. Szczególną uwagę mundurowi zwracali na pojazdy, których stan techniczny mógł wskazywać na przekroczenie wydzielanych spalin. Podczas akcji skontrolowano 153 pojazdy. Zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu prowadzili wczoraj działania „Smog". Mundurowi sprawdzali czy samochody poruszające się po naszych drogach nie zanieczyszczają zanadto naszego środowiska. Podczas działań stróże prawa dokonywali pomiaru zadymienia spalin pojazdów z silnikami diesla i benzyny. W trakcie działań mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz dokumentacje pojazdów przewożących towary lub osoby. Z policjantami współpracują bytomskie stacje kontroli pojazdów, gdzie dokonywana jest szczegółowa analiza spalin pojazdów.

W trakcie działań mundurowi sprawdzili 153 pojazdy, zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych. Stróże prawa zapowiadają, że tego typu działania prowadzone będą cyklicznie.

Udaremnili powstanie nielegalnego wysypiska

W środę, 19 lutego, wspólne działania podjęte przez policjantów z komend w Zabrzu i w Bytomiu zapobiegły powstaniu nielegalnego wysypiska odpadów. Zatrzymano dwie osoby. Obecnie mundurowi starają się ustalić pochodzenia odpadów oraz personalia pozostałych osób zamieszanych w tą działalność.

W minioną środę zabrzańscy policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą, dzięki współpracy z Komendą Miejską Policji w Bytomiu uzyskali informację, że do Zabrza ma przyjechać ciężarówka z odpadami, które prawdopodobnie będą nielegalnie wysypywane na ul. Ziemskiej. Stróże prawa pojechali na miejsce, gdzie zastali ciężarówkę, która faktycznie wysypywała odpady, a znajdująca się tam koparka rozpoczynała właśnie ich zasypywanie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przywiezione tam odpady nie były niebezpieczne. Jak ustalono, były to zmieszane tworzywa sztuczne. Na miejscu wezwano pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy sprawdzali szkodliwość odpadów.

Jednym z priorytetów działań policji jest walka z procederem tworzenia nielegalnych wysypisk śmieci. Nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na taką działalność. Dlatego też mundurowi podejmują współpracę z innymi podmiotami i jednostkami policji, czego efektem były właśnie dzisiejsze działania.

38-letni wandal w policyjnych rękach

Policjanci z komisariatu w Szombierkach zatrzymali 38-latka, który uszkodził elewację budynku lokalu gastronomicznego. Stróży prawa powiadomił właściciel lokalu. Wandal trafił do policyjnego aresztu. Bytomianin usłyszał już zarzut. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu do 5 lat więzienia.

We wtorek, 18 lutego, około południa stróże prawa z komisariatu w Szombierkach zostali powiadomieni o mężczyźnie, który uszkodził elewację budynku gastronomicznego. Straty wyceniono na około 1000 złotych. Mundurowi rozpoczęli poszukiwania mężczyzny. Jeszcze tego samego dnia udało im się zatrzymać 38-letniego mieszkańca Bytomia. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Już usłyszał zarzuty. Teraz odpowie przed prokuratorem. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Odpowiedzą za kradzież rozbójniczą

Mundurowi z „trójki” zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o kradzież rozbójniczą. Bytomianie w niedzielę, 16 lutego, skradli alkohol w sklepie, a następnie grożąc użyciem noża, uciekli z towarem. Sprawcy usłyszeli już zarzuty. Decyzją prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w niedzielę po godzinie 13 przy ulicy Moniuszki. Do sklepu weszło dwóch mężczyzn, którzy zabrali z półki alkohol, a następnie opuścili sklep, nie płacąc za towar. Na drodze ucieczki rabusiom stanął pracownik sklepu, który chciał zatrzymać złodziei. Wtedy młodzieńcy grożąc użyciem noża, uciekli z kradzionymi przedmiotami. O całym zajściu natychmiast powiadomiono policję. Stróże prawa rozpoczęli poszukiwania i chwilę po zdarzeniu zatrzymali dwóch podejrzanych. Sprawcy to bytomianie w wieku 17 oraz 26 lat. Oboje usłyszeli już zarzuty. Decyzją prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem. Grozi im teraz do 10 lat więzienia.

fot. KMP w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wypadek na ul. Strzelców Bytomskich

Kobieta przebiegała przez jezdnię i wpadła pod autobus

Policjanci przejęli kontrabandę

Policja znowu zarekwirowała lewe fajki

Aleja Jana Nowaka Jeziorańskiego

Interwencja karetki na Alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Z ostatniej chwili2

Auto UM Bytom uderzyło w kobietę na hulajnodze

Blisko 2 kg narkotyków miał młody bytomianin

Blisko 2 kilogramy narkotyków na strychu w Bytomiu

Plac Słowiański

12-letni Kacper zmarł na placu zabaw. Co było przyczyną?

Silny wiatr oraz burze w dniach 16-17 02 2022

Dwa orkany nadciągają nad Polskę! Uwaga na porywisty wiatr