Bytomianie przypomnieli dzieje Wojciecha Korfantego

W czwartek, 20 lutego, w Bytomiu obchodzono setną rocznicę powołania Wojciecha Korfantego na komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Z tej okazji w mieście odbyły się uroczyste obchody, podczas których wspominano postać śląskiego polityka, który walczył o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczypospolitej. W programie zaplanowano apel, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego i Polski Komisariat Plebiscytowy przy ul. Gliwickiej, czyli w miejscu dawnego hotelu „Lomnitz”, będącego także siedzibą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, a także spacery edukacyjne śladami Korfantego, w których uczestniczyli uczniowie bytomskich szkół. Wszyscy otrzymali materiały historyczne w tym m.in.: mapownik, filmową encyklopedią powstań śląskich czy spacerownik po Bytomiu, a wszystko poświęcone Polskiemu Komisarzowi Plebiscytowemu oraz wydarzeniom, które odegrały kluczową rolę w walce o polski Śląsk.

W dalszej kolejności mieszkańcy razem z przybyłymi gośćmi ułożyli napis BYTOM 20.02.2020. Odczytano też „Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego”, a w finale dnia na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu odbył się koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew”.

Zobaczcie zdjęcia!

{gallery}galerie-news/2020/02/korfanty{/gallery}

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Trockenberg

Sucha Góra. Tu zaczął się przemysł na Górnym Śląsku

Północne śródmieście Bytomia 47

Najpiękniejszy zakątek? Północne śródmieście Bytomia

Polsko-niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Gdy Bytom leżał nad granicą. Zobaczcie, jak przebiegała

Byt najpiekniejsze dziewczyny sa z bytomia

Kolekcja starych pocztówek z Bytomia na kartach...

Byt walter tuckermann rzezba gornika

Rzeźba Górnika stanęła przy Cechowni

Byt schron gim 13 miechowice

Odkryty schron czeka drugie życie

Byt ec szombierki w budowie1

Poznaj historię elektrociepłowni i posłuchaj...