Mieszkańcy Stolarzowic nie chcą budowy masztu telekomunikacyjnego

W Bytomiu-Stolarzowicach może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej To kolejna generacja technologii mobilnej. Mieszkańcy obawiając się o swoje zdrowie, przeciwstawiają się planowanej inwestycji.

Byt 85244735 200950821311583 8268416849209720832 n

Sieć T-Mobile zamierza wznieść na terenie Stolarzowic wieżę o wysokości 54,3 m wraz z systemem antenowym, instalacją urządzeń teletechnicznych, posadowieniem ramy stalowej u podstawy wieży oraz budową instalacji elektroenergetycznej. To stosunkowo kontrowersyjna inwestycja, a podobne przedsięwzięcia spotykały się z oporem społecznym w całej Polsce.

Mieszkańcy Stolarzowic przywołując badania wskazujące, że promieniowanie elektromagnetyczne stanowi czynnik rakotwórczy, obawiają się o swoje zdrowie. Wskazują też, że po pojawieniu się gigantycznego masztu antenowego, należące do nich nieruchomości stracą na wartości i to znacznie, bowiem spadek ten może sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. Co za tym idzie, gmina Bytom powinna się też liczyć z ewentualnymi pozwami sądowymi i żądaniami odszkodowań.

Co zatem można zrobić?

Okazuje się, że są w Polsce gminy, które zdecydowały się na odrzucenie wniosku o budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na swoim terenie. To m.in. Brodnica i Czernichów. Z kolei w Krakowie doszło niedawno do pewnego incydentu. W październiku 2019 roku przeciwnicy budowy masztu 5G zamierzali zniszczyć stację bazową należącą do T-Mobile Polska. Niechęć wobec budowy masztu wyrazili także mieszkańcy Korczyny, Pstrągowej, Nasiłowa czy Izdebnika. Protestów przeciwko wprowadzeniu tej technologii nie brakowało także w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. W październiku 2018 roku protestowali też mieszkańcy podgliwickich Żernik, a Gliwice, podobnie jak Toruń i Warszawa to jedno z pierwszych miast w Polsce, w którym pilotażowo testowano technologię 5G w 2018 roku.

Bytomianie nie chcą masztu antenowego na terenie Stolarzowic

Mieszkańcy Bytomia obawiając się o zdrowie i życie nie godzą się na realizację inwestycji, która początkowo miała powstać zaledwie kilka metrów od ich domów. Swoje stanowisko przedstawili władzom miasta. - Niepokój mieszkańców Stolarzowic budzi bliskość tego obiektu do domów jednorodzinnych, bo to zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu metrów. Złożyliśmy wniosek do firmy z propozycja zmiany lokalizacji. Zaproponowaliśmy miejskie grunty oddalone od zabudowań – mówił wiceprezydent Michał Bieda podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta.

Czytaj dalej!


- W związku ze sprzeciwem mieszkańców Stolarzowic dotyczącym budowy nowej stacji bazowej telefonii komórkowej w pobliżu zabudowań mieszkalnych, prezydent zaproponował inwestorowi zmianę lokalizacji inwestycji. Propozycja nowej lokalizacji nie powinna rodzić konfliktów z mieszkańcami dzielnicy Stolarzowice, ponieważ zaproponowany teren znajduje się w oddali od zabudowań mieszkalnych – wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Zmiana ta jednak nie do końca satysfakcjonuje mieszkańców Stolarzowic, którzy w najbliższą niedzielę, 1 marca, zamierzają zbierać podpisy pod protestem w sprawie budowy stacji bazowej w ich okolicy. Zainicjowana zostanie także akcja informacyjna. Wszystko odbędzie się przed kościołem Chrystusa Króla. Z kolei już dziś od godz. 18 w kościele będzie możliwość podpisania listy.

Ministerstwo Cyfryzacji stawia na sieć 5G

Warto dodać także, że Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało „Strategię 5G” dla Polski. Projekt ten zakłada wdrożenie sieci 5G w Polsce w sposób efektywny kosztowo najpóźniej do 2025 roku. Działanie to ma na celu rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej nowej generacji oraz wdrożenie usług opartych na sieci 5G i zbiorach danych. W dokumencie ministerialnym zaznaczono, że zgodnie z planem w 2020 roku planowane jest uruchomienie komercyjnej sieci 5G we wskazanym mieście.

Co ciekawe, Szwajcaria wstrzymała wdrażanie sieci 5G. Postanowiono przeprowadzić dodatkowe badania potencjalnej szkodliwości fal emitowanych przez nadajniki piątej generacji. Zajmie się tym Federalna Agencja Ochrony Środowiska.

Czy sieć 5G jest bezpieczna?

To nowa technologia i wciąż budzi kontrowersje. 25 lutego na łamach portalu Cyberdefence24, ma który powoluje się także Ministerstwo Cyfryzacji, opublikowano artykuł traktujący o badaniach poziomu promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez sieć 5G, które zostały przeprowadzone przez brytyjski urząd telekomunikacyjny Ofcom. Zgodnie z nimi nowa technologia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Promieniowanie to mieści się w dopuszczalnych limitach ustalanych przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP).

Ofcom zaznaczył jednak, że sieć 5G stanowi nowość i nie istnieją badania wskazujące na długofalowe działanie. Jakie będę faktyczne skutki przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie stacji bazowych okaże się dopiero za kilka lat. Badania nad przyczynami chorób nowotworowych, diagnostyką i poszukiwaniem zajmuje się od lat włoski Ramazzini Institute oraz Departament Zdrowia i Ochrony Społecznej USA.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon