Biblioteka zmienia godziny otwarcia i rezygnuje z pracującej soboty

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu modyfikuje godziny otwarcia. Po zmianach, które wejdą w życie 1 kwietnia, książnica dla niektórych czytelników będzie praktycznie niedostępna. Co się zmieniło?

Byt biblioteka w bytomiu1

Zgodnie z nowym harmonogramem gmach główny biblioteki i filie będą otwarte od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00. Niestety, dyrekcja postanowiła, że w soboty zarówno gmach główny, jak i filie biblioteki będą nieczynne. Ta informacja skonfundowała mieszkańców Bytomia, którzy chętnie korzystali ze zbiorów bibliotecznych właśnie w soboty.

- Sobota to dzień wyciszenia, odpoczynku po całym tygodniu pracy. Do tej pory miałam taki swoisty rytuał, że rano wybierałam się do biblioteki właśnie, polując na nowości, a następnie zakupy i relaks w domu z książką w tle – przyznaje pani Ania, jedna ze stałych bywalczyń MBP. – Po korekcie godzin otwarcia biblioteka będzie dla mnie najzwyczajniej niedostępna. Pracuję w Katowicach od godz. 9.00 do 17.00. Podróżuję komunikacją miejską. Kiedy dotrę do Bytomia będzie już za późno, żeby coś wypożyczyć – dodaje.

Zmiana godzin motywowana jest m.in. finansami

- Ujednolicenie dotychczasowego harmonogramu pracy Biblioteki wynika przede wszystkim z analizy odwiedzin czytelniczych, konieczności dostosowania harmonogramu pracy do możliwości finansowych Biblioteki i reorganizacji czasu pracy personelu – głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej MBP w Bytomiu. Dodano także: - Mamy jednocześnie nadzieję, że wszystkie osoby zainteresowane naszymi usługami nadal chętnie będą odwiedzały podwoje bytomskiej książnicy. Nadzieja oczywiście umiera ostatnia, ale wprowadzone zmiany skutecznie utrudnią dostęp do bibliotecznych zbiorów. Od tej pory książnica będzie pracowała bowiem w trybie korporacyjnym, będąc jednocześnie niedostępna dla pracowników korporacji.

Post zapowiadający zmiany opublikowany został także w mediach społecznościowych i wywołał szereg komentarzy. Internauci zwracali uwagę m.in. na to, że takie działanie zniechęci do korzystania z miejskiej biblioteki, a niektórych wręcz uniemożliwi odwiedziny. Pojawił się także pomysł utworzenia punktu zwrotu przeczytanych i odbioru zamówionych książek. Informacja ta szybko rozprzestrzeniła się w Internecie. Ciekawa dyskusja wywiązała się m.in. pod postem MBP udostępnionym na profilu „Czytam mimo wszystko”, który popularyzuje literaturę. Tam komentatorzy zwrócili uwagę na potrzebę wybrania jednego dnia i wydłużenia godzin pracy.

Jak jest w innych miastach?

Wypożyczalnia centralna MBP w Zabrzu czynna jest w tygodniu do godz. 18.00, ale w soboty między 9.00 a 13.00, z kolei MBP w Gliwicach (centralna wypożyczalnia dla dorosłych) pracuje w tygodniu od godz. 8.00 do 20.00, a w soboty – od godz. 8.00 do 15.00. Natomiast wypożyczania centralna MBP w Chorzowie w poniedziałek i sobotę czynna jest od godz. 9.00 do 15.00, ale od wtorku do piątku aż do godz. 19.00.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon