2 podejrzenia koronawirusa w Bytomiu. 1 z nich wykluczono

Póki co nie ma jeszcze w Bytomiu potwierdzonego przypadku zarażenia wirusem COVID-19. U jednego z pacjentów hospitalizowanych w naszym mieście wykluczono zachorowanie na koronawirusa. Na wyniki badań drugiej osoby z podejrzeniem zarażenia trzeba jeszcze poczekać.

Byt aleja legionow bytom

Na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Specjalistycznego nr 1 trafiły dwie osoby, których objawy mogły wskazywać na koronawirusa. Jedna z nich została przeniesiona z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4. Pacjentów objęto stałą opieką lekarską oraz pobrano od nich wymazy z gardła i nosa, a następnie przekazano do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, gdzie prowadzone są badania polegające na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa (metoda PCR).

Jedno z podejrzeń już wyeliminowano. Wyniki drugiego testu mają być znane w czwartek rano. - Wszystkie procedury w naszym mieście zadziałały prawidłowo - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz. Na oddziale zakaźnym miejskiego szpitala przy alei Legionów jest 60 łóżek. Według zapewnień władz miasta lecznica jest gotowa na przyjęcie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym w Urzędzie Miejskim miała miejsce narada przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, władz miasta i jego służb, straży pożarnej Szpitala Specjalistycznego nr 1 i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu. Rozmawiano o wdrożonych procedurach mających na celu zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a także obecnej sytuacji zdrowotnej u pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

Co zrobić, gdy wystąpią objawy koronawirusa?

W tej chwili wszystkie bytomskie szpitale prewencyjnie ograniczyły wizyty u swoich pacjentów. - Apeluję również do mieszkańców o zachowanie spokoju oraz przestrzeganie przede wszystkim zasad higieny - powiedział prezydent Mariusz Wołosz. Aby uniknąć zarażenia Ministerstwo Zdrowia, Sanepid i Narodowy Fundusz Zdrowia zalecają, by często myć ręce wodą z mydłem lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu, unikać dotykania rękami oczu, nosa i ust, zasłaniać usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazową chusteczką podczas kaszlenia bądź kichania oraz nie zbliżać się do osób chorych.

Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie wirusem COVID-19 nie powinny zgłaszać się do przychodni lub szpitali bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie należy się udać. W pierwszej kolejności trzeba powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 32 397 66 66, a w przypadku wystąpienia nasilonych objawów należy zadzwonić do najbliższego oddziału zakaźnego: 602 133 046. NFZ uruchomił specjalną infolinię w sprawie koronawirusa, która jest dostępna pod numerem 800 190 590.

Objawy zarażenia koronawirusem to: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem. Jeśli wystąpiły w ciągu ostatnich dwóch tygodni od momentu pobytu w miejscu, gdzie dotarła epidemia (np. Chiny bądź Włochy), to należy bezzwłocznie skorzystać z podanych wyżej numerów telefonu. Podkreślamy, że nie wolno iść do przychodni lekarskiej, ponieważ możemy zarazić wszystkie osoby towarzyszące nam w poczekalni. Najlepiej unikać wszelkiego kontaktu z innymi osobami, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon