Zamknięte szkoły i instytucje kultury

Z dnia na dzień przybywa osób zarażonych koronawirusem. Zarówno władze państwowe, jak i samorządowe podejmują działania zmierzające do zatrzymania rozprzestrzeniania się groźnego wirusa. Zamknięto już instytucje kultury, a teraz przyszedł czas na szkoły.

Byt sanepid

Zaczęło się od prewencyjnego dezynfekowania pojazdów komunikacji miejskiej. Później odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne odbywające się do 14 kwietnia w marszałkowskich instytucjach kultury. Następnie do grona nieczynnych dołączyła większość teatrów, filharmonii czy domów kultury. Wczoraj Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych. - Działamy w oparciu o zalecenia epidemiologów i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Chcemy być odpowiedzialni i mądrzy przed szkodą – mówił premier po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (RZZK). Na łamach portalu Bytomski.pl informowaliśmy także o czasowym zawieszeniu działalności Opery Śląskiej oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Dziś z kolei podjęto decyzję o zamknięciu szkół. Na jak długo?

W środę, 11 marca, zawieszono działalność kolejnych placówek edukacyjno-kulturalnych, w tym także znajdujących się w naszym województwie uczelni wyższych. Dodatkowo, miało też miejsce posiedzenie rządu RP, podczas którego zapadła decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych na dwa tygodnie, czyli do 25 marca.

Należy jednak dodać, że 12 i 13 marca bytomskie szkoły i przedszkola pozostaną otwarte, choć nie będą tam prowadzone zajęcia dydaktyczne. W tym czasie nauczyciele będą sprawować funkcję opiekuńczo-wychowawczą nad dziećmi, aby umożliwić rodzicom i opiekunom prawnym zorganizowanie opieki.

Przedstawiciele władz miasta apelują o to, aby rodzice i opiekunowie prawni, którzy mogą zapewnić pieczę nad dziećmi w dniach 12-13 marca nie przyprowadzali ich do placówek oświatowych. Przypominamy też, że rodzicom dzieci w wieku do 8 lat, przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ZUS.

Bytomskie Centrum Kultury

Nieczynne będzie też Bytomskie Centrum Kultury. - W trosce o zdrowie i wspólne bezpieczeństwo oraz zgodnie z zaleceniami Prezydenta Bytomia oraz komunikatami Rządu RP, działalność Bytomskiego Centrum Kultury zostaje zawieszona z dniem 12.03.2020 r. – poinformowali przedstawiciele Beceku. Wszystkie imprezy artystyczne, seanse filmowe oraz zajęcia stałe zostały odwołane do 14 marca włącznie.

Bilety zakupione w siedzibie Bytomskiego Centrum Kultury można zwrócić tylko w kasie biletowej, która czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-20.30, z kolei w weekendy w godz. 12.30 – 20.30. Natomiast w przypadku biletów zakupionych on-line na odwołane wydarzenia w dniach: 12.03-14.04.2020 r. przez stronę internetową www.becek.pl zwrot nastąpi automatycznie na konto, z którego zostały zakupione bilety, do 30 dni roboczych, jednak nie później niż do 14.04.2020 r. - Dla wydarzeń przeniesionych na inny termin, w przypadku rezygnacji z udziału prosimy o pisemną informację - email na adres: info@becek.pl na podstawie której zostanie dokonany zwrot – wyjaśniają pracownicy Beceku.

Ośrodek Sportu i Rekreacji

- Z uwagi na panującą sytuację, związaną z zagrożeniem spowodowanym rozprzestrzeniającym się koronawirusem, w trosce o państwa bezpieczeństwo, zmuszeni jesteśmy zamknąć wszystkie obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu, w dniach od 12 marca 2020 roku, do dnia 14 kwietnia 2020 roku włącznie - poinformowali przedstawiciele OSiRu.

Szpitale i Domy Pomocy Społecznej

W trosce o zdrowie pacjentów całkowicie ograniczono odwiedziny w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 przy ul. Żeromskiego ze względu na grypę i choroby grypopochodne oraz w Domach Pomocy Społecznej.

A kawiarnie i restauracje?

To jednak nie wszystko. W środę do grona zamkniętych instytucji dołączył także klub "Museum Music Republic", natomiast kawiarnia „Niebieskie Migdały” poinformowała o wprowadzeniu dodatkowych środków bezpieczeństwa. - Kochani, od poniedziałku zamykane będą szkoły i przedszkola. Ostrożności nigdy zbyt wiele. My również wprowadzamy dodatkowe zabezpieczenia. Od dziś, kawiarnia będzie codziennie po zamknięciu ozonowana – poinformowali właściciele w mediach społecznoścowych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon