Wprowadzono stan epidemiczny. Rząd zamyka centra handlowe i puby

Premier Mateusz Morawiecki podczas wieczornego wystąpienia w piątek, 13 marca, poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Co się zmieni w związku z zaistniałą sytuacją?

Byt atraium plejada

Od 15 marca wracają kontrole na granicach na co najmniej 10 dni. Jednocześnie zostanie wprowadzony zakaz wjazdu dla cudzoziemców, a Polacy wracający z za granicy zostaną objęci 14-dniową kwarantanną domową. Dodatkowo, od niedzieli wstrzymany zostaje międzynarodowy ruch kolejowy i lotniczy, a już od soboty będą obowiązywały ograniczenia w działaniu galerii handlowych. Otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze, apteki i drogerie, a także pralnie. Jak podkreśla ministerstwo, sklepy, które znajdują się poza galeriami handlowymi będą otwarte.

Co ciekawe, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wydała polecenie łódzkim strażnikom miejskim, by kontrolowali galerie handlowe i legitymowali młodzież, która od 12 marca powinna przebywać w domach, gdyż z uwagi na zagrożenie koronawirusem zawieszono zajęcia dydaktyczno-wychowawczych w placówkach oświatowych.

Zamknięte bary, restauracje i puby. Jedzenie tylko na wynos

Z kolei restauracje, kawiarnie, kluby, bary i puby mają być zamknięte, co ograniczy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Lokale gastronomiczne będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos Zakazane są także zgromadzenia, w których bierze udział powyżej 50 osób.

Nowe szpitale zakaźne

Podjęto także decyzję o przekształceniu 21 placówek medycznych w szpitale zakaźne. - Organizujemy sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podczas czwartkowej konferencji prasowej. - Wczoraj odbyła się konferencja z wojewodami. Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych – dodał minister. W województwie śląskim wybrano Megrez sp. Z o.o. w Tychach oraz Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu.

https://www.youtube.com/watch?v=t6_AjLdVdOw

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon