Biskup odwołuje msze w Bytomiu i całej diecezji!

Biskup Gliwicki Jan Kopiec zadecydował o odwołaniu mszy świętych we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie diecezji, w tym m.in. w Bytomiu. Powodem jest epidemia koronawirusa. Kuria przypomina natomiast o możliwości uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem radia, telewizji lub internetu.

Byt kosciol sw anny bytom

Decyzja została podjęta w związku z wprowadzeniem przez polski rząd stanu zagrożenia epidemicznego na terenie naszego kraju. W wydanym dekrecie biskup podkreślił, że ma na uwadze przede wszystkim dobro społeczeństwa. Zgodnie z jego zarządzeniami do 29 marca zostają odwołane wszystkie planowe godziny mszy świętych we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Gliwickiej. Kapłani mają odprawiać msze według wyznaczonych na dane dni intencji, lecz bez udziału wiernych.

- Nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii - czytamy w dekrecie Jana Kopca.

Biskup udzielił wszystkim przebywającym na terenie diecezji dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy. Przypomniał jednak, że można uczestniczyć w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

Dekret zawiesza także nabożeństwa Gorzkich żali oraz Drogi Krzyżowej we wszystkich kościołach i kaplicach, a także wszelkich rekolekcji, misji parafialnych oraz wyjazdów i spotkań formacyjnych. Uroczystości pogrzebowe będą odprawiane wyłącznie na cmentarzu w obecności najbliższej rodziny w grupie nieprzekraczającej 50 osób. Biskup dopuścił odprawienie mszy pogrzebowych, ale tylko bez obecności wiernych lub w późniejszym terminie.

W tym czasie kościoły mają pozostać otwarte, by umożliwić indywidualną modlitwę, ale jednocześnie wewnątrz może przebywać maksymalnie 50 osób. Biskup Jan Kopiec zalecił, by każdego dnia organizowano dyżury w konfesjonale.

Z pełną treścią dekretu Biskupa Gliwickiego można zapoznać się na portalu Gościa Gliwickiego.

Msza święta on-line

Dzięki kamerze zainstalowanej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach można uczestniczyć w Eucharystii za pośrednictwem internetu. Obraz na żywo można obserwować w poniższym oknie:

https://www.youtube.com/watch?v=8YJNti7Qg3E

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon