Koronawirusa zdiagnozowano w jednym z bytomskich szpitali. Zarażona to mieszkanka Tarnowskich Gór [AKTUALIZACJA]

Koronawirus dotarł do Bytomia. W niedzielny wieczór, 15 marca, ministerstwo zdrowia poinformowało, że przeprowadzone badania wykazały 4 nowe przypadki zarażenia SARS-CoV-2. Jeden z nich potwierdzono w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Byt koronawirus

Jak się okazuje zarażoną koronawirusem jest mieszkanka Tarnowskich Gór. - Wynik dodatni nie dotyczy jednak mieszkańca Bytomia. Osoba ta nie jest również hospitalizowana w bytomskim szpitalu, lecz przebywa w domu, gdzie została objęta 14-dniową kwarantanną pod kontrolą Sanepidu - wyjaśnia Tomasz Sanecki z biura prasowego bytomskiego magsitratu. Dodaje też, że aktualnie w bytomskim szpitalu przebywa 5 pacjentów, którym pobrano wymaz z gardła i nosa. - Obecnie oczekujemy na wyniki testów na obecność koronawirusa - przyznaje.

Tarnogórzanka zarażona koronawirusem wróciła z Hiszpanii i była pod nadzorem sanepidu. Kiedy tylko poczuła się gorzej, skierowała się na oddział zakaźny. Lekarz zbadał ją i pobrał próbki. Przeprowadzone badanie wykazało obecność koronawirusa w jej organizmie. - Stan pacjentki jest dobry. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi konsultanta krajowego do spraw epidemiologii została skierowana do domu, bowiem jej stan pozwala na to, żeby leczyła się w warunkach domowych. Kobieta znajduje się pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych oraz w stałym kontakcie z lekarzem. Służby sanitarne ustalają także z kim miała kontakt i otaczają ścisłą kwarantanną te osoby - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miejsiego w Tarnowskich Górach.

W województwie śląskim mamy już 14 osób zarażonych koronawirusem, a w całej Polsce liczba ta wzrosła dziś do 123. Do tej pory ministerstwo zdrowia zanotowało w naszym kraju trzy zgony związane z groźnym wirusem.

W Śląskiem z powodu możliwości zarażenia się koronawirusem hospitalizowane są 63 osoby, kwarantanną objęto 732, a nadzorem sanitarnym – 3479.

Jeżeli podejrzewacie u siebie koronawirusa i spełniacie następujące warunki:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • kaszlesz i masz duszności,

to należy skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Ważne numery telefoniczne

Przypominamy, że w powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu działa całodobowa infolinia na temat koronowirusa. Informacje można uzyskać po numerami telefonów: 605 745 817, 609 582 303, 695 025 532. Można także skorzystać z infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia koronawirusa.

Sprawdzone informacje o koronawirusie można znaleźć w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, www.gov.pl/web/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon