Linia tramwajowa nr 9 doczeka się modernizacji torowiska!

Linia tramwajowa nr 9 łączy Bytom z Rudą Śląska i Chorzowem. Stan torowiska na rudzkim odcinku od lat nie należy do najlepszych. Teraz się to zmieni. Właśnie podpisano umowę na jego modernizację.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz Rudy Śląskiej i Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. niebawem rozpocznie się modernizacja kolejnego odcinka infrastruktury tramwajowej na terenie miasta. Tym razem prace realizowane będą w dzielnicy Godula – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek, 16 marca.

Przez lata linia tramwajowa nr 9 nie była modernizowana. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wiele mówiło się o potrzebie wymiany torowiska. Pojawiały się nawet pogłoski o rzekomej likwidacji. Teraz sytuacja jest jasna, a popularna linia zostanie poddana liftingowi.

Modernizacja torowiska linii nr 9 to priorytet?

Tramwaje Śląskie podkreślają, że inwestycja ta została uznana za jedno z priorytetowych zadań inwestycyjnych, związanych z komunikacją tramwajową. – To niezwykle ważna linia, łącząca kilka miast, będąca dla wielu pasażerów podstawowym środkiem komunikacji, dlatego bardzo zależy nam, żeby znacząco poprawić jej stan techniczny i zapewnić pasażerom jak najlepszy komfort podróży – mówi Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. Słowa te znajdują potwierdzenie w dokumentacji, a w realizowanym przez spółkę „Zintegrowanym Projekcie modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” znalazło się kilka odcinków torowiska linii nr 9.

Remontu doczekał się już fragment przebiegający przez rudzki Nowy Bytom. – Popularna „dziewiątka” to linia bardzo ważna w układzie komunikacyjnym miasta, problemem jest jednak jej stan. Modernizacja torowiska jest kluczowa dla zapewnienia pasażerom odpowiednich warunków podróży – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. W tym miejscu warto przypomnieć, że z uwagi na zły stan techniczny torowiska i głosy mieszkańców skarżących się na komfort jazdy już w 2016 roku Ruda Śląska postawiła spółce Tramwaje Śląskie ultimatum. Brano wówczas pod uwagę zastąpienie tramwajów przez autobusy. Finalnie udało się dojść do porozumienia i w 2017 roku przeprowadzono remont odcinka przy ul. Niedurnego.

Torowisko zmodernizuje firma z Krakowa

Na kolejne zmiany przyszło nam trochę poczekać, ale jak się okazuje temat nie został zbagatelizowany. Wraz z początkiem 2020 roku rozstrzygnięto bowiem przetarg i wyłoniono wykonawcę przebudowy infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej. Inwestycję zrealizuje krakowska firma TOR-KRAK, znana już z przebudowy torowiska w Nowym Bytomiu.

Umowa podpisana w poniedziałek, 16 marca, pomiędzy przedstawicielami spółki Tramwaje Śląskie S.A. oraz firmą TOR-KRAK Sp. z o.o. opiewa na niemal 21 mln zł netto. W ramach realizowanej inwestycji wykonawca zmodernizuje ok. 2900 metrów toru pojedynczego (mtp). Czas na realizację tego zadania to 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. – W imieniu Wykonawcy chcę zadeklarować, że będziemy się starać wykonać zadanie z pełnym zaangażowaniem sił i środków, przy możliwie jak najmniejszych utrudnieniach dla uczestników ruchu drogowego oraz życia okolicznych mieszkańców – mówi Prezes Wiesław Niedziela.

Będą utrudnienia

W czasie prowadzonych prac należy się liczyć z pewnymi utrudnieniami w organizacji ruchu tramwajowego i samochodowego. - Ze względu na to, iż modernizowany będzie odcinek jednotorowy, linia nr 9 nie będzie kursować przez Godulę – wyjaśnia Andrzej Zowada. Pasażerowie będą mogli skorzystać z zastępczej komunikacji autobusowej. Prace prawdopodobnie ruszą dopiero za kilka tygodni.

fot. M. Mikrut-Majeranek/Tramwaje Śląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon