Czy można zwrócić bilety długookresowe zakodowane na karcie ŚKUP?

Kupiliście bilet miesięczny, a może kwartalny na komunikację miejską, ale z uwagi na zagrożenie epidemiczne nie będziecie z niego korzystać? Czy można go zwrócić? Wyjaśniamy.

Byt skup komunikacja foto ZTM

Zagrożenie koronawirusem jest realne. Od ponad tygodnia mieszkańcy województwa śląskiego zdecydowanie zmniejszyli częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej. Wpływ na tę sytuację ma m.in. zamknięcie żłobków, przedszkoli, szkół czy uczelni. Swoją działalność zawiesiło też wiele zakładów pracy, a ci, którzy mogą sobie na to pozwolić wybrali pracę zdalną z domu. Tramwaje, autobusy i trolejbusy kursują nadal, ale pojazdy te są niemal puste. Co jednak z zakupionymi przez podróżnych biletami długookresowymi?

- Pasażerowie posiadający bilety 7-, 30-, 90-, 120-dniowe oraz wieloprzejazdowe mogą zdecydować się na zwrot pieniędzy – informuje biuro prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Szczegółowe informacje dotyczące zwrotów biletów można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną infolinię Zarządu Transportu Metropolitalnego 800 16 30 30, która czynna całą dobę przez cały tydzień (również weekendy i święta).

Co zrobić, aby zwrócić bilet i otrzymać zwrot pieniędzy?

Jak wyjaśnia GZM, taki wniosek o zwrot biletu można złożyć samodzielnie za pośrednictwem Portalu Klienta ŚKUP. Aby skorzystać z tej możliwości należy zalogować się na swój profil na stronie internetowej: www.portal.kartaskup.pl. Następnie wybieramy opcję „Zgłoszenie reklamacji” (znajduje się w menu po lewej stronie).

A gdy nie pamiętamy loginu/hasła do Portalu Klienta?

W tym przypadku, aby otrzymać zwrot niewykorzystanego w pełni biletu długookresowego należy wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy kancelaria@metropoliaztm.pl, a w tytule wiadomości wpisz „ZWROT BILETU”. Oczywiście trzeba też podać takie dane jak: imię i nazwisko, numer karty ŚKUP oraz numer konta bankowego, na które mają zostać zwrócone pieniądze. Oczywiście można otrzymać zwrot gotówki na kartę ŚKUP, jednak nie można ich wykorzystać do zakupu biletów przez Portal Klienta. Pieniądze zgromadzone na karcie można wykorzystać kupując bilety w stacjonarnych automatach biletowych, w kasownikach znajdujących się w pojazdach (bilety w taryfie odległościowej i bilety strefowo-czasowe) czy płacąc za parkowanie w parkomatach ŚKUP.

Odzyskiwanie hasła

Można też podjąć próbę odzyskania hasła do konta w Portalu Klienta. W jaki sposób? Otóż login to 16 cyfr numeru karty ŚKUP. Z kolei hasło dla karty ŚKUP tworzone jest automatycznie z numeru PESEL. Każdy użytkownik ŚKUP podczas pierwszego logowania mógł zmienić login i hasło. Jeśli tak się stało, ale nie podaliśmy adres e-mail, nie ma możliwości zresetowania hasła. W tym przypadku trzeba po prostu wysłać e-mail z prośbą o zwrot biletu na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl.

Natomiast jeśli adres mailowy został podany, wówczas można samodzielnie odzyskać hasło, korzystając z opcji „Zapomniałem hasła do konta”. W dalszej kolejności podajemy login lub nr karty oraz adres e-mail. Sprawdzamy skrzynkę pocztową i klikamy w otrzymany e-mailem link. Następnie postępujemy już zgodnie z instrukcjami podanymi powyżej dotyczącymi zgłaszania reklamacji.

fot. GZM

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT