„Narodowa kwarantanna” rozpoczęta. Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się

Były apele, prośby i tłumaczenia. Nie pomogło. Pomimo zagrożenia związanego z koronawirusem i wprowadzonego stanu epidemii wiele osób bagatelizowało sytuację. Rząd postanowił wprowadzić kolejne restrykcje, żeby zatrzymać Polaków w domach. Jakie?

Od środy, 25 marca, w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. Dozwolone będą jedynie wyjścia do sklepu, apteki i do pracy. Działania te mają zapobiec w dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Co się jeszcze zmieni?

- Będą to ograniczenia, które dotyczą każdego z nas – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – Wszystkie sprawy, poza najbardziej niezbędnymi jak wyjście do sklepu, do apteki, wyprowadzenie psa na spacer, odłóżmy na później. Obecna sytuacja wymaga od nas dziś dużej dyscypliny, wspólnie jesteśmy w stanie wyhamować przyrost zakażeń – zaznaczył premier i dodał: - Podejmujemy tę decyzję, aby kupić sobie czas i przygotować się.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia związane z ograniczeniem pracy galerii handlowych, działalności lokali gastronomicznych i rozrywkowych nadal obowiązują. - Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, po czym obwieścił wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami. - Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Wiem, że to jest trudny czas, ale myślę, że tyle jesteśmy w stanie zrobić. Bardzo proszę, zostańmy w domu – zaapelował minister. Istnieją jednak pewne wyjątkki, ponieważ zapowiedziano, że pomoc najbliższym i związane z tym przemieszczanie się, będzie dozwolone. Co istotne, od teraz więcej niż 2 osoby nie będą się mogły razem przemieszczać.

Minister Szumowski zaznaczył też, że policja będzie monitorowała sytuację w gminach. - Do tej pory służby skontrolowały 90 tys. osób pozostających w kwarantannie. Wiemy, że ścisłe przestrzeganie reguł kwarantanny jest ansolutnie konieczne - dodał premier Morawiecki. - Poprosiłem wojsko o uczestnictwo w działaniach weryfikujących - dodał. Wspomniał także o elektronicznym rozwiązaniu pozwalającym monitorować osoby objęte kwarantanną. To aplikacja „Kwarantanna domowa”, która dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

Minister Szumowski zapowiedział, że wprowadzane dziś obostrzenia będą obowiązywały do 11 kwietnia. Jak długo rzeczywiście potrwa „narodowa kwarantanna” i czy do 11 kwietnia Polska upora się z koronawirusem? Tego jeszcze nie wiadomo.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...