„Narodowa kwarantanna” rozpoczęta. Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się

Były apele, prośby i tłumaczenia. Nie pomogło. Pomimo zagrożenia związanego z koronawirusem i wprowadzonego stanu epidemii wiele osób bagatelizowało sytuację. Rząd postanowił wprowadzić kolejne restrykcje, żeby zatrzymać Polaków w domach. Jakie?

Od środy, 25 marca, w całej Polsce będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. Dozwolone będą jedynie wyjścia do sklepu, apteki i do pracy. Działania te mają zapobiec w dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Co się jeszcze zmieni?

- Będą to ograniczenia, które dotyczą każdego z nas – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – Wszystkie sprawy, poza najbardziej niezbędnymi jak wyjście do sklepu, do apteki, wyprowadzenie psa na spacer, odłóżmy na później. Obecna sytuacja wymaga od nas dziś dużej dyscypliny, wspólnie jesteśmy w stanie wyhamować przyrost zakażeń – zaznaczył premier i dodał: - Podejmujemy tę decyzję, aby kupić sobie czas i przygotować się.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia związane z ograniczeniem pracy galerii handlowych, działalności lokali gastronomicznych i rozrywkowych nadal obowiązują. - Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, po czym obwieścił wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami. - Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Wiem, że to jest trudny czas, ale myślę, że tyle jesteśmy w stanie zrobić. Bardzo proszę, zostańmy w domu – zaapelował minister. Istnieją jednak pewne wyjątkki, ponieważ zapowiedziano, że pomoc najbliższym i związane z tym przemieszczanie się, będzie dozwolone. Co istotne, od teraz więcej niż 2 osoby nie będą się mogły razem przemieszczać.

Minister Szumowski zaznaczył też, że policja będzie monitorowała sytuację w gminach. - Do tej pory służby skontrolowały 90 tys. osób pozostających w kwarantannie. Wiemy, że ścisłe przestrzeganie reguł kwarantanny jest ansolutnie konieczne - dodał premier Morawiecki. - Poprosiłem wojsko o uczestnictwo w działaniach weryfikujących - dodał. Wspomniał także o elektronicznym rozwiązaniu pozwalającym monitorować osoby objęte kwarantanną. To aplikacja „Kwarantanna domowa”, która dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

Minister Szumowski zapowiedział, że wprowadzane dziś obostrzenia będą obowiązywały do 11 kwietnia. Jak długo rzeczywiście potrwa „narodowa kwarantanna” i czy do 11 kwietnia Polska upora się z koronawirusem? Tego jeszcze nie wiadomo.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon