Znamy nominowanych do Złotej Maski!

Gabriela Gołaszewska i studenci Wydziału Teatru Tańca AST nominowani do nagrody teatralnej Złota Maska!

W piątek, 27 marca, przypadał Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku minął bez echa, z uwagi na sytuację związaną z pandemią COVID-19, jednakże opublikowano listę nominacji w 52. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim.

Przypomnijmy, że święto to ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, do którego doszło 27 marca 1957 roku. Od wielu lat wydarzenie to celebrowano także w Polsce, a wiele instytucji kultury organizowało rozmaite spektakle, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne czy zwiedzanie zakamarków teatralnych gmachów. W tym roku niestety tak się nie stało. W zamian za to ogłoszono listę nominowanych do cennych nagród teatralnych.

Kto w tym roku zdobędzie Złotą Maskę?

Dowiemy się niebawem. Obecnie wiadomo, kto stanie w szranki i powalczy o cenny laur. W zaszczytnym gronie znalazły się przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Jury oceniało spektakle w 10 kategoriach: spektakl roku i spektakl dla młodych widzów – obie kategorie mają charakter honorowy, a także: aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia oraz nagroda specjalna - które mają charakter pieniężny i w tym roku nagrody wynoszą po 10 tys. zł każda.

Są i reprezentanci Bytomia

Wśród nominowanych do nagród teatralnych Złote Maski znalazła się artystka reprezentująca Operę Śląską w Bytomiu. W kategorii „Aktorstwo za rolę wokalno-aktorską” nominowano bowiem Gabrielę Gołaszewską za rolę Adiny w spektaklu „Napój Miłosny” Gaetano Donizettiego w reżyserii Karoliny Sofulak w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Co więcej, w kategorii „Nagroda Specjalna” nominowano Annę Godowską wraz z tancerzami. Zostali docenieni za zbiorową kreację choreograficzną w spektaklu „N/EBO”. Przypomnijmy, że jest to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za artystów reprezentujących Bytom!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Batiki aleksandry herisz

Łał! Przedstawiła bytomskie kamienice, jak nikt inny!

Festiwal Sztuki Wysokiej 2019

Wiekowa uliczka pełna sztuki

Paul Andorff Markt in Beuthen

W XIX wieku niemiecki artysta namalował Bytom. Poznajecie?

Artystyczna Przystań Młodych

24 przedstawienia i koncerty z budżetu obywatelskiego

Płyta Kasi Moś z piosenkami Karin Stanek

Płyta z piosenkami Karin Stanek w wykonaniu Kasi Moś

Muzeum Górnośląskie, Bytom

Zabawa z diaskopem w niedzielę w Muzeum Górnośląskim

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy