Koniec z zabiegami rehabilitacyjnymi i zakaz wychodzenia z domu bez opieki dla osób do 18 r.ż. Rząd wprowadził nowe obostrzenia

Zamknięte zakłady kosmetyczne, fryzjerskie i ograniczenia w liczbie klientów sklepów spożywczych – to tylko niektóre zmiany, które zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Byt konfapremiera

2132 zakażonych i 31 zmarłych – to statystyka związana z koronawirusem na wtorek, 31 marca. Każdego dnia przybywa wielu chorych, a krzywa zachorowań rośnie. – To nie jest początek końca, to nawet nie jest koniec początku – mówił wczoraj Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - Wzrost zachorowań jest wykładniczy. Obecnie codziennie mamy 200-250 nowych zakażeń. Wszystkie modele dotyczące przebiegu epidemii mówią o podwajaniu co kilka dni tych przyrostów. Musimy ograniczyć nasze kontakty, żeby ograniczyć przyrosty, ale nie o 50 proc. tylko o 80-90 procent - mówił Minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Aby ograniczyć rozprzestrzenienie się groźnego wirusa, rząd postanowił wprowadzić dziś nowe obostrzenia. – Z każdym lekkomyślnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej, podczas której przybliżono kolejne obostrzenia.

Co się zmieni?

- Chcemy uniknąć tego, co spotkało naszych sąsiadów. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Musimy spłaszczyć krzywą wzrostu zakażeń. Podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń. Zbudowaliśmy kordon sanitarny na granicach, ale wiemy doskonale, że to za mało, żeby wyłapywać osoby, które są zakażone, ponieważ transmisja zakażeń odbywa się w sposób horyzontalny – dodał. Zaznaczył też, że w ostatni weekend na bulwarach, w parkach, plażach i wszelkich miejscach rekreacji pojawiło się wielu spacerowiczów, a wirus przenosi się właśnie w tłumie. - Musimy dalej ograniczać dystans społeczny. Najważniejsza jest zasada dystansowania się. Trzeba trzymać się w odległości 2 metrów od drugiej osoby. Co więcej, osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko z osobą dorosłą – wyliczał premier.

Koniec z wypożyczalniami rowerów i zamknięcie salonów kosmetycznych

Wprowadzono zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Dalsze ograniczenia dotkną punktów usługowych i handlowych. Zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie czy gabinety tatuażu. W sklepie, w którym jest jedna kasa, będą mogły przebywać trzy osoby. Z kolei w markecie, w którym jest 5 kas – 15 klientów. Zmiany zostaną wprowadzone także w punktach pocztowych. Tam obowiązuje limit dwóch osób na jedno okienko. Z kolei na targowiskach przy jednym straganie będą mogły stać trzy osoby. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego.

- Wprowadzamy obowiązek nakładania rękawiczek przed sklepami – mówił premier, a dopytany przez dziennikarza o to czy obowiązek ich zapewnienia będzie spoczywał na sklepie czy na klientach, odparł: - Sklepy spożywcze, wielkopowierzchniowe będą miały obowiązek stosowania jednorazowych rękawiczek. Wiem, że uruchamiana jest produkcja krajowa dot. środków ochrony osobistej. Lepiej będzie, jeśli klient będzie miał ze sobą swoje rękawiczki – dodał.

Sklepy otwarte tylko dla seniorów

W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Rząd wprowadził także godziny zakupów dla seniorów. - Wprowadzamy rozwiązanie, które część sprzedawców już praktykuje i obowiązują .m.in w Czechach. Otóż, sklepy spożywcze i apteki od godziny 10.00 do 12.00 otwarte będą tylko dla osób starszych powyżej 65. roku życia. Tylko seniorzy mogą przebywać w tym czasie w sklepach – podkreślił premier. Zaapelował także do seniorów, żeby starali się jak najrzadziej chodzić do sklepów.

Dodatkowe wymogi będą obowiązywały w zakładach pracy. Wyjaśniono, że praca w wieżowcach nadal będzie możliwa, ale przy zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych. Dystans pomiędzy pracownikami musi wynosić co najmniej 1,5 m.

Zamknięte zostaną też hotele i miejsca noclegowe. Wyjątkiem będą miejsca, w których osoby znajdują się w kwarantannie. Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia, mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Co jednak z gośćmi, którzy obecnie przebywają w takich miejscach? Muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Obostrzenia te nie dotyczą osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Kwarantanna rodzinna

- Wprowadzamy rozszerzoną formułę kwarantanny. Wiemy, że wewnątrzdomowa kwarantanna jest jednym z rozsadników poziomej transmisji choroby. Od dziś, te osoby, które zostaną poddane kwarantannie, będą poddane izolacji całkowitej, albo wszyscy domownicy będą poddani kwarantannie – podkreślił Mateusz Morawiecki, dodając, że rygorystycznie będą przestrzegane wszystkie naruszenia przepisów, także dotyczące liczby miejsc użytych przez pasażerów.

Na czas pandemii odwołane zostały także wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są potrzebne ze względu na stan zdrowia. - Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z ludźmi – apelował premier Mateusz Morawiecki. – Zdajmy sobie z tego sprawę, że jeżeli nie przestrzegamy zasad, możemy zarazić drugą osobę i ona może umrzeć – mówił premier. – Kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję, która będzie kontrolowała miejsca kwarantanny – zaznaczył.

A co ze sportem?

Jak zaznaczył minister Szumowski: Nie wykorzystujmy tego czasu do uprawiania joggingu i poprawienia sobie formy. Wyjdźmy, przewietrzmy się i wróćmy do domu – mówił. – Nie róbmy wycieczek i nie uprawiajmy sportu - dodał.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon