Na Katowickiej pojawiła się zieleń... i będzie jej jeszcze więcej

Niedawno przebudowana ulica Katowicka wreszcie się zazieleniła. W donicach przygotowanych na początku roku pojawiły się drzewa i inne rośliny. Ulicę czeka jednak jeszcze większa inwestycja...

W lutym informowaliśmy o ustawieniu na ulicy osiemnastu donic na odcinku od skrzyżowania z ul. Matejki do Sikorskiego. Niedługo później pracownicy zieleni miejskiej wypełnili je ziemią i zasadzili w niej drzewa - wiśnie piłkowane, odmianę kanzan. Zdecydowano się na nie, ponieważ kiedy podrosną, ich gałęzie nie będą opadać i tym samym nie będą przeszkadzać przechodniom i kierowcom. Ponadto ten gatunek dobrze znosi miejskie warunki, a w dodatku pięknie kwitnie na różowo.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami teraz na Katowickiej zasadzono kolejne rośliny; trawy ozdobne i jałowce. Zasadzono je także przed budynkiem Technikum Elektronicznego, gdzie w ramach przebudowy ulicy wygospodarowano miejsce na zieleń. Dzięki temu zabiegowi estetyka ulicy już się poprawiła, choć tamtejsze drzewka nie zdążyły się jeszcze zazielenić.

To jeszcze nie koniec zmian na tej ulicy. W zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim mieszkańcy aplikowali o środki na utworzenie tzw. "parku kieszonkowego" w miejscu po wyburzonej kamienicy w pobliżu skrzyżowania z ul. Rostka. Na realizację projektu nie starczyło pieniędzy, ale władze miasta uznały, że pomysł warto wcielić w życie.

Udało się to dzięki wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności przeznaczono 513 tysięcy złotych na utworzenie Zielonej Strefy przy ulicy Katowickiej. Miejski Zarząd Dróg i Mostów rozpoczął przygotowania do realizacji inwestycji. Przewiduje się tam nowe nasadzenia drzew, wykonanie alejek, trawników i oświetlenia terenu oraz montaż elementów małej architektury, w tym urządzeń do zabawy. Prace mają zostać przeprowadzone w ciągu tego roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon