Komunie święte w parafiach diecezji gliwickiej odbędą się najwcześniej we wrześniu

Tegoroczna wiosna będzie zupełnie inna niż mogliśmy przypuszczać. Zamiast odpoczynku na łonie natury czeka nas kwiecień i maj na kanapie. Odwołano też przypadające w maju matury, a biskup gliwicki ks. Jan Kopiec zapowiedział, że nie odbędą się także I Komunie Święte.

Byt first communion 4941732 1280

Wiele parafii, mając na uwagę zagrożenie związane z koronawirusem i panujące obostrzenia, już od dawna rozpatrywało alternatywny scenariusz organizacji I Komunii Świętej. Teraz zostało to odgórnie uregulowane.

Komunie oraz bierzmowania przeniesione zostały na jesień. 10 kwietnia biskup gliwicki podjął decyzję w sprawie sprawowania sakramentów, wyjaśniając, że podtrzymuje postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia 25 marca 2020 roku., które uzupełnione zostały o punkt związane z sakramentem chrztu św., I Komunii Świętej oraz bierzmowania.

Okazuje się, że chrzty i śluby organizowane są bez przeszkód z tym jednak zastrzeżeniem, że w trakcie sprawowania sakramentu należy bezwzględnie zachować zasadę obecności 5 osób nie licząc szafarza. Z kolei pozostałe sakramenty zostaną odroczone. Jak czytamy w piśmie biskupa gliwickiego: - Udzielanie Sakramentu Bierzmowania oraz kontynuacja przerwanej wizytacji kanonicznej, zostaną wznowione po 31 sierpnia br. Szczegółowy harmonogram zostanie opracowany i podany do wiadomości po zluzowaniu ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. Te same ograniczenia czasowe dotyczą Pierwszej Komunii Świętej i związanej z tym pierwszej spowiedzi dzieci, jednakże ostatecznie uzależnione to będzie od wznowienia zajęć w szkołach.

Szyte na miarę sukienki muszą poczekać w szafie, rezerwacje w restauracjach trzeba odwołać, a gości zaprosić na inny termin. To formalności, które wielu rodziców już dawno ma za sobą. O tym, co będzie we wrześniu będzie można myśleć dopiero, kiedy uporamy się z pandemią koronawirusa.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości