Brama do odkażania została zamontowana w Szpitalu Specjalistycznym nr 1

Innowacyjna brama do odkażania już działa! W nocy z 14 na 15 kwietnia zespół naukowców z Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM zamontował ją w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

4 kwietnia na łamach naszego portalu informowaliśmy, że zespół badaczy pod kierunkiem dr inż. Magdaleny Bogackiej z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej będzie testował w Bytomiu stworzony przez siebie projekt. Ten etap właśnie się rozpoczął. Przypomnijmy, że wspomniana brama do odkażania ma zapewnić medykom większą ochronę i zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem podczas zdejmowania kombinezonów ochronnych.

Inicjatywa ta realizowana jest przez pracowników i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz firmę WAAM. Pomysłodawcą projektu jest dr inż. Artur Czachor, absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, który obecnie jest współwłaścicielem firmy WAAM. Z kolei zespół pracujący nad stworzeniem wynalazku tworzą: dr inż. Magdalena Bogacka (Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów) oraz dr inż. Edyta Kudlek (Katedra Inżynierii Wody i Ścieków). Projekt powstawał około dwa tygodnie i śmiało można powiedzieć, że jest to pierwsza taka w pełni zautomatyzowana komora dezynfekująca w Polsce, choć wiadomo, że podobne rozwiązania wdrożono m.in. w Wietnamie.

Zobaczcie film!

https://www.youtube.com/watch?v=4t5QB2hyKWk

Dr inż. Magdalena Bogacka podkreśla, że kluczową kwestią dla twórców projektu było odkażanie personelu medycznego np. ratowników z karetki, który niejednokrotnie zakaził się podczas zdejmowania kombinezonów ochronnych. - Brama jest w pełni automatyczna z pakietem regulacji. Personel medyczny może wybierać czas odkażania. Ma pełną kontrolę nad tym, co się dzieje i będzie mógł monitorować proces dezynfekcji za pomocą świetlnych elementów informacyjnych – podkreśla dr Bogacka. Wynalazek będzie wykorzystywał popularny środek odkażający stosowany w szpitalach. - W ciągu zaledwie 1 minuty kontaktu powinien zapewnić w ponad 90% usunięcie bakterii i wirusów z różnych powierzchni – tłumaczy dr Bogacka i zaznacza, że o bezpieczną dawkę specyfiku zadba dr inż. Edyta Kudlek.

Bytom jest pierwszym miastem, w którym innowacyjny wynalazek przejdzie chrzest bojowy. Wspomniana komora została zainstalowana na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Jak zapowiadają twórcy, jeśli przedsięwzięcie sprawdzi się w Bytomiu, podobne komory pojawią się także w innych placówkach medycznych.

fot. Politechnika Śląska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim