Wyraźne widzenie zawsze i wszędzie

Zamknięci w domach przez pandemię koronawirusa spędzamy więcej czasu przed monitorami naszych urządzeń cyfrowych. Laptopy, telewizory, telefony – wszystkie te przedmioty wytwarzają niebieskie światło. W niewielkich ilościach nie stanowi ono zagrożenia dla wzroku. Jednak wraz z rozwojem technologii jest go w naszym otoczeniu coraz więcej. Emitują je wszechobecne ekrany LCD czy oświetlenie typu LED i świetlówkowe, a nawet reflektory ksenonowe w samochodach.

Byt optyk kasprzak

Niebieskie światło jest niezwykle szkodliwe dla naszych oczu

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie niebieskie, które przenika w głąb naszych oczu jest szkodliwe dla wzroku. Odpowiada za dyskomfort widzenia oraz powoduje poważne choroby takie jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zaćmę oraz zwyrodnienie rogówki. Z pewnością każdy z nas odczuwa przynajmniej jeden ze skutków długotrwałej, nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło:

  • zmęczenie oczu,
  • podrażnienie i suchość oczu,
  • słabe i nieostre widzenie,
  • łzawienie,
  • bóle głowy,
  • a nawet utrudnione zasypianie, pogorszona jakość snu, bezsenność.

Światła niebieskiego nie możemy wyeliminować, ale możemy ograniczyć jego szkodliwe działanie. Tu z pomocą przychodzą nam okulary, a ściślej mówiąc specjalne soczewki blokujące światło niebieskie i niebieskofioletowe. Okulary takie dostępne są również w wariancie bez mocy, czyli potocznie zwane „zerówki”.

Soczewki okularowe BLUE420 blokujące światło niebieskie, które zapewniają zrelaksowane widzenie podczas wielogodzinnego korzystania z urządzeń ekranowych można znaleźć w ofercie Zakładu Optycznego Grzegorz Kasprzak. W Bytomiu zlokalizowane są aż trzy salony optyczne rodzinnej mikro sieci. Znajdziemy je przy ul. Piekarskiej 19, ul. Dworcowej 18 oraz ul. Św. Cyryla i Metodego 30 A.

Dla miłośników gier komputerowych oraz profesjonalnych zawodników E-sportu idealne będą z kolei soczewki okularowe BLUE HOWK. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii BLUE420 oraz ultra precyzyjnej cyfrowej obróbce, soczewki te nie tylko chronią wzrok użytkownika przed światłem niebieskim, lecz również zwiększają dynamikę i jakość widzenia. BLUE HOWK to pierwsze na świecie soczewki dedykowane graczom komputerowym.

O wzrok powinien dbać każdy z nas. Jakie okulary wybrać?

Stosując odpowiednie soczewki okularowe po zakończeniu korzystania z urządzeń ekranowych nie będziemy mieć problemu z zaśnięciem. Dla osób pomiędzy 18. a 35. rokiem życia, które potrzebują tylko jednej pary okularów do patrzenia w dal, idealne będą okulary z soczewkami relaksacyjnymi, które pozwolą odpocząć oczom. Gdy cenimy sobie komfort jednoczesnego dobrego widzenia przedmiotów bliskich i średnio oddalonych oraz wymagamy większego zasięgu widzenia niż w tradycyjnych okularach do czytania, świetnie sprawdzą się okulary z soczewkami biurowymi.

Jeśli natomiast przekroczyliśmy 40. rok życia, potrzebujemy jednej pary okularów do patrzenia w dal (chodzenie po ulicy, oglądanie telewizji), drugiej pary do bliży (np. czytanie, szycie, majsterkowanie) i przydałyby się jeszcze trzecie okulary do odczytania nawigacji w samochodzie i innych odległości pośrednich, doskonale sprawdzą się okulary z soczewkami progresywnymi. Soczewki te umożliwiają wyraźne widzenie na każdą odległość. Je także można znaleźć w salonach Kasprzak Optyk.

Jak zachowywać się w codziennym życiu, aby zapobiegać chorobom oczu?

Dobre odżywianie to podstawa. Zdrowie oczu zaczyna się od dobrego jedzenia. Odpowiednia dieta bogata w substancje odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, luteina, cynk i witaminy, mogą zapobiegać chorobom oczu związanym z wiekiem, takimi jak zwyrodnienie plamki i zaćma. W naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak i jarmuż, pomidorów, marchwi i dyni, łososia, tuńczyka i innych tłustych ryb, jajek, orzechów, fasoli, pomarańczy i innych owoców cytrusowych, świeżych soków owocowych i warzywnych, ostryg i wieprzowiny.

Dodatkowo, należy pamiętać o tym, aby co godzinę robić sobie obowiązkową przerwę w pracy przy komputerze. Zaleca się też noszenie okularów przeciwsłonecznych, bowiem te odpowiednio dobrane pomagają chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

Co więcej, podczas uprawiania rozmaitych aktywności fizycznych także powinno się nosić okulary ochronne. Sporty takie jak hokej na lodzie czy pływanie mogą powodować obrażenia oczu, dlatego też zaleca się noszenie okularów ochronnych lub masek ochronnych. Rzuć palenie! Jeśli jesteś palaczem jesteś w podwyższonej grupie ryzyka wystąpienia zaćmy, uszkodzenie nerwu wzrokowego i zwyrodnienia plamki żółtej, a także wielu innych problemów medycznych.

Wszystkie wymienione powyżej soczewki i okulary można znaleźć w salonach Kasprzak Optyk w Bytomiu oraz Tarnowskich Górach. - Jesteśmy rodzinną mikro siecią salonów optycznych, której działalność została zapoczątkowana w 1935 roku. Posiadamy podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację recept zniżkowych na okulary korekcyjne. Odwiedź nas, sprawdź aktualne promocje i wybierz swoje okulary. Śledź Nas na Facebooku i dowiedź się więcej o tym jak prawidłowo dbać o swoje oczy – wyjaśniają właściciele.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej salonów Kasprzak Optyk: www.kasprzak-optyk.pl lub na facebookowym profilu: www.facebook.com/kasprzak.optyk.

optyktg

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon