Od dziś do lasu i parku wejdziemy legalnie

Pandemia koronawirusa trwa. Rząd jednak zdecydował się znieść niektóre obostrzenia i ponownie otworzyć parki i lasy, z wyłączeniem placów zabaw. Nadal należy zakrywać usta i nos, ale nie wszędzie. Gdzie nie jest to konieczne?

Byt laskwiecien

- Ministerstwo Środowiska informuje, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia – czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przez resort środowiska. Jak wskazuje minister Michał Woś, nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. - Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma – wyjaśnia minister środowiska.

Zgodnie z decyzją rządu do odwołania obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego m.in. w miejscach ogólnodostępnych, a więc na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych. Jednakże wędrując po lesie nie musimy zakrywać ust i nosa.

Tym sam potwierdzono, że od dziś możemy korzystać nie tylko z parków oraz lasów, ale i plaż, bulwarów czy ogrodów botanicznych. Natomiast na mocy rozporządzenia z 19 kwietnia 2020 roku, od 20 kwietnia 2020 r. do odwołania zakazuje się korzystania:

  • z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci;
  • ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.

Zakazy te nie dotyczą jednak osób wykonujących czynności zawodowe, zadania służbowe lub pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na wymienionych w rozporządzeniu terenach, na podstawie umów zawartych w tym zakresie czy działań wynikających z konieczności ochrony zdrowia i życia ludzi oraz, wobec braku innych rozwiązań, zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego lub ochrony interesu publicznego oraz wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu.

Możliwość rekreacyjnego przemieszczania się nie oznacza jednak, że powinniśmy masowo wybierać się na spacery. Nadal należy zachować rozsądny umiar i przestrzegać zarówno zasady dystansowania się, a więc zachowania 2-metrowej odległości od innych oraz zakrywać nos i usta.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon