Moderus MF 10 AC zasilił tabor Tramwajów Śląskich

Na tory wyruszył nowy tramwaj. To Moderus MF 10 AC. Na przejażdżkę tym wagonem będzie trzeba jeszcze troszkę poczekać, bowiem właśnie przechodzi on procedurę odbiorową i odbywa jazdy testowe.

Nowe pojazdy zostały wyprodukowane przez Modertrans Poznań Sp. z o.o. dla spółki Tramwaje Śląskie S.A. Firma ta do tej pory dostarczyła do katowickiej zajezdni dwa z dziesięciu zamówionych wagonów. – Procedurę odbiorową szybko musieliśmy wstrzymać, ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa - wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Sytację udało się jednak opanować i znaleźć dogodne rozwiazanie. - Wypracowaliśmy jednak system prowadzenia odbiorów nie powodujący większych skupisk pracowników; ponadto wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej. Dochowujemy wszelkich zasad i wytycznych rządowych ws. bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego przed Wielkanocą procedurę odbiorową wznowiliśmy. Co ważne, większość szkoleń prowadzona jest w formie wideokonferencji i przy użyciu materiałów wideo zrealizowanych i przekazanych nam przez producenta – dodaje.

Zamiast pasażerów... worki z piaskiem

Moderus MF 10 AC po raz pierwszy opuścił zajezdnię 16 kwietnia. Wtedy też rozpoczął jazdę testową po Katowicach. Z kolei 20 i 21 kwietnia przeprowadzona została jazda 24-godzinna pierwszego wagonu. Jak wskazuje rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich, w ciągu 24 godzin tramwaj kursował po wielu miastach naszej metropolii. Co ciekawe, aby testy były wiarygodne i odzwierciedlały normalne zapełnienie tramwaju pasażerów, umieszczono w nim… worki z piachem.

Kiedy tramwaj rozpocznie „służbę” w Tramwajach Śląskich? Zgodnie z zapowiedziami Andrzeja Zowady, jeśli wszystkie testy przebiegną pomyślnie, odbiory wagonów zakończą się jeszcze w kwietniu. Niebawem, bo na przełomie kwietnia i maja, do śląskich zajezdni trafią kolejne dwa pojazdy. – Jeżeli procedura odbiorowa przebiegnie pozytywnie, to jesteśmy przekonani, że przed wakacjami pierwsze wagony trafią do służby w ruchu liniowym - wcześniej jednak musimy wyszkolić odpowiednią liczbę motorniczych oraz pracowników zaplecza technicznego – informuje rzecznik spółki.

Przypomnijmy, że na mocy umowy zawartej 8 marca 2018 roku firma Modertrans zadeklarowała, że dostarczy Tramwajom Śląskim aż 10 nowych wagonów Moderus MF 10 AC, z których dwa będą dwukierunkowe. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca czerwca.

fot. Tramwaje Śląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon