Himalaistka z Bytomia nominowana w konkursie National Geographic

Magdalena Gorzkowska to najmłodsza Polka w historii i pierwszą olimpijką, która zdobyła Mount Everest. Teraz została nominowana w prestiżowym konkursie Travelery magazynu National Geographic.

Byt himalaistkazchorzowa

Znana sportsmenka choć mieszka i trenuje w Chorzowie, to urodziła się w Bytomiu. Swoją sportową karierę zaczynała od biegów – zdobyła m.in. wicemistrzostwo świata w sztafecie 4x400 m – ale karierę lekkoatletyczną szybko zakończyła i zajęła się wspinaniem. W konkursie Travelery magazynu National Geographic została nominowana w kategorii „Wyczyn”, za pierwsze kobiece wejście na Makalu bez użycia tlenu.

Wyprawa Inpost 2x 8000m in 14 days challenge zakładała wejście na Makalu, piątą górę Ziemi (8481m n.p.m.) i następnie Lhotse, czwartą górę Ziemi (8516m n.p.m.) w przeciągu 14 dni bez używania butli z tlenem drogami klasycznymi. - Pierwszym etapem wyprawy było wejście na Makalu. Po aklimatyzacji, Magdalena Gorzkowska, pomimo wolniejszego tempa niż pozostali himalaiści, którzy używali tlenu, wspięła się na szczyt Makalu. Chociaż zejście trwało długo, himalaistka realizowała swój plan i nie użyła dodatkowego tlenu. Długi wysiłek spowodował jednak odmrożenia, które uniemożliwiły realizację drugiego etap wyprawy – wejście na Lhotse – opisuje magazyn National Geographic.

Himalaistkę można wesprzeć oddając na nią głosy

Na Magdalenę Gorzkowską można głosować na stronie www.travelery.national-geographic.pl. W tej kategorii nominowane są jeszcze cztery inne osoby: Agata Bogusz (kobiecy rekord w nurkowaniu na 101 m), Joanna Pajkowska (samotny rejs dookoła świata), Paweł Jankowski (skok ze spadochronem z najwyższego wodospadu świata) i Roman Ficek (pierwszy na świecie przebiegł, bez przerywania, Łuk Karpat). Głosowanie trwa do 10 maja.

fot. national-geographic.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon