Maturzyści do piór! Znamy terminy tegorocznych egzaminów dojrzałości

Masowego powrotu do szkół nie będzie. Przynajmniej nie w najbliższych tygodniach. Dziś, 24 kwietnia, rząd poinformował o sytuacji szkół i losie tegorocznych matur.

Byt piontkowski

- Obecne warunki epidemicznie nie pozwalają na to, żebyśmy odwiesili działalność szkół, przeszkoli i żłobków, dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek. Ograniczenie to przesuwany do 24 maja – podkreślił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Co z maturzystami?

Po konsultacjach z rektorami polskich uczelni rząd postanowił przeprowadzić egzaminy maturalne. – Wyznaczyliśmy daty dosyć bezpieczne i odległe – wskazuje minister Piontkowski. Zgodnie z planem matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego i potrwają przez cały czerwiec. - Chcielibyśmy aby w tym roku ze względu na szczególną sytuację epidemiczną nie miały one części ustnej. Będą to tylko i wyłącznie matury pisemne – mówił minister edukacji narodowej. Minister Łukasz Szumowski zaznaczył z kolei, że forma ustna egzaminów daje znacznie większe ryzyko, dlatego też zdecydowano się z niej wycofać.

Ustalono również daty egzaminów ósmoklasisty. Te odbędą się od 16 do 18 czerwca. Z kolei egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe rozpoczną się 22 czerwca, a w połowie sierpnia przeprowadzone zostaną egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych, tak by mogli dokończyć praktyki. – Ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla w terminie – podkreślił minister Piontkowski. - Podane terminy będą zależały jednak od tego, czy będziemy nadal przestrzegali zasad, utrzymywali dystans i zakrywali nos i usta – wtrącił minister Łukasz Szumowski.

Podkreślono też, że egzamin ósmoklasisty zostanie sprawdzony do końca lipca i wtedy uczniowie przekażą swoje wyniki do szkół średnich. Przewidziano także terminy dodatkowe na początku lipca.

Ważne terminy!

  • Egzamin ósmoklasisty: 16-18 czerwca 2020 r.
  • Egzamin maturalny: 8-29 czerwca 2020 r. (WAŻNE! Egzamin ustny nie odbędzie się)
  • Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017): 22 czerwca-9 lipca 2020 r.
  • Egzamin zawodowy (Formuła 2019): 17-28 sierpnia 2020 r.

Rekrutacja na studia przebiegnie normalnie?

Terminy wyników matur ulegają istotnemu przesunięciu, ale rektorzy polskich uczelni zapewniają, że rekrutacja będzie możliwa. – Daty, które tu padają są niezwykle ważne dla tych, którzy myślą o studiowaniu i na pewno podtrzymanie formy, że to matura jest wyznacznikiem jakościowym stanowi ważny sygnał dla wyższych uczelni – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. - Istnieje także możliwość, że rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie – podkreślił. Należy dodać, że do 24 maja zawieszona będzie także działalność dydaktyczna na polskich uczelniach. Toczyć się mogą jedynie prace naukowo-badawcze.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...