Kronika Policyjna: 27 kwietnia [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje:

Byt policja wiezienie kraty

Uwaga na fałszywe wiadomości

Mieszkanka Bytomia powiadomiła mundurowych, że padła ofiarą oszustów internetowych. Pokrzywdzona otrzymała wiadomość SMS o treści: „Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjęcie natychmiastowych kroków …”. Klikając w link podany w wiadomości, kobieta straciła kilka tysięcy złotych.

Do Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu zgłosiła się 30-latka, który została okradziona metodą „na fałszywy link”. Na prywatny telefon otrzymała wiadomość SMS, że przesyłka, którą zamówiła, została skierowana do dezynfekcji. Aby ją otrzymać, należy uiścić opłatę w kwocie 50 groszy. Ponieważ kobieta wcześniej zamówiła paczkę, nie podejrzewała, że ma do czynienia z oszustwem. Kliknęła w załączony link, a ten przekierował ją na stronę banku. Jak się później okazało, strona internetowa łudząco przypominała stronę banku, w której kobieta posiadała konto. Gdy bytomianka wpisała login i hasło, już po kilku chwilach otrzymała wiadomość SMS, że z konta został wykonany przelew. Wgląd w historię transakcji potwierdził ten fakt. Z rachunku "zniknęło" kilka tysięcy złotych.

W czasie pandemii, kiedy wielu z nas korzysta z usług dotyczących zakupów internetowych, apelujemy o szczególną ostrożność w trakcie płatności. Przestępcy usiłują na różne sposoby uzyskać od pokrzywdzonych dane dotyczące logowania.

Policja szuka sprawców wykroczeń

Policjanci z Wydziału Wykroczeń poszukują sprawców kradzieży oraz kierowców, którzy są sprawcami zdarzeń drogowych. Osoby posiadające wiedzę o sprawcach poniższych wykroczeń i kolizji proszone są o kontakt.

 • 11 marca br. przy ul. Chorzowskiej na stacji paliw kierowca samochodu honda zatankował paliwo i nie uiścił opłaty,
 • 15 marca br. przy ul. Chorzowskiej na stacji paliw kierowca samochodu mercedes zatankował paliwo i nie uiścił opłaty,
 • 17 marca br. przy ul. Krakowskiej na stacji paliw kierowca samochodu renault megane cabrio zatankował paliwo i nie uiścił opłaty,
 • 18/27 marca br. przy ul. Piłsudskiego spod Pomnika Wolności nieznany sprawca skradł rośliny ogrodowe,
 • 9 kwietnia br. przy ul. Smolenia z wnętrza mieszkania nieznany sprawca skradł pralkę typu „frania” oraz telewizor 22” marki LG
 • 16 marca br. przy ul. Jeziorańskiego – parking Centrum Handlowego nieustalony kierujący nieustalonym pojazdem najechał na zaparkowany samochód marki Opel,
 • 20 marca br. przy ul. Spółdzielców 4 nieustalony kierujący nieustalonym pojazdem najechał na zaparkowany samochód marki mercedes,
 • 26 marca br. przy ul. Orzegowskiej nieustalony kierujący nieustalonym pojazdem najechał na zaparkowany samochód marki ford,
 • 26 marca br. przy ul. Józefczaka 36 nieustalony kierujący nieustalonym pojazdem najechał na zaparkowany samochód marki opel,
 • 28 marca br. przy ul. Sikorskiego 17 nieustalony kierujący nieustalonym pojazdem najechał na zaparkowany samochód marki dacia,
 • 1 kwietnia br. przy ul. Jeziorańskiego 27 nieustalony kierujący nieustalonym pojazdem najechał na zaparkowany samochód marki audi.

Trwają poszukiwania 25-letniego bytomianina

Policjanci z IV komisariatu policji starają się ustalić miejsce przebywania pewnego 25-latka. Sąd wydał nakaz doprowadzenia. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu osoby poszukiwanej proszone są o kontakt.

Poszukiwanym jest Dawid SZCZYGIOŁ urodzony w lipcu 1995 roku. Bytomianin przebywać może w rejonie dzielnicy Bobrek. Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu miejsca pobytu osoby poszukiwanej proszone są o kontakt z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu osobiście lub pod nr tel. 323888200 bądź z najbliższą jednostką policji.

25letnizaginony

fot. KMP w Bytomiu

Czytaj dalej!


Włamał się do domu jednorodzinnego

Na wniosek bytomskich śledczych sąd nakazał tymczasowe aresztowanie 32-letniego mieszkańca Bytomia, który włamał się do domu jednorodzinnego, a następnie sterroryzował nożem mieszkańca. Krótko po zdarzeniu napastnik został zatrzymany przez policjantów z „dwójki”. Teraz odpowie za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia, za co grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło 20 kwietnia po godz. 20.00. Wtedy to oficer dyżurny został powiadomiony o włamaniu do jednego z domów jednorodzinnych znajdujących się w centrum Bytomia. Chwilę po otrzymaniu informacji, na miejscu pojawili się policjanci. W rozmowie z właścicielem domu ustalili, że kilka minut wcześniej przez okno balkonowe do wnętrza domu włamał się mężczyzna, a następnie grożąc mu nożem, zażądał wydania gotówki. Napastnik widząc jednak zdecydowaną postawę 63-letniego lokatora wycofał się i zbiegł. Zaalarmowane patrole natychmiast przystąpiły do poszukiwań sprawcy. Już po chwili jedna z policyjnych załóg zauważyła mężczyznę, który odpowiadał rysopisowi poszukiwanego. Mundurowi natychmiast obezwładnili i zatrzymali napastnika. Podczas przeszukania stróże prawa znaleźli przy nim nóż kuchenny, który, jak się później okazało, został użyty podczas napadu. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 32-letniemu bytomianinowi zarzutu rozboju z użyciem noża. Sąd, na wniosek śledczych, podjął już decyzję o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu. Sprawca rozboju za kratami może spędzić najbliższe 12 lat.

Odpowiedzą za pobicie kobiety

Policjanci z komisariatu III w Bytomiu zatrzymali dwóch sprawców pobicia, do którego doszło w sobotnią noc w jednym z mieszkań przy ul. Krzyżowej. Agresorami okazali się 16- i 19-letni mieszkańcy Bytomia. 45-letnia kobieta doznała ogólnych obrażeń ciała. Starszemu z napastników grozi do 3 lat więzienia, natomiast nieletni odpowie przed sądem rodzinnym.

W sobotę, 18 kwietnia, w nocy oficer dyżurny bytomskiej komendy został powiadomiony o pobiciu kobiety. Do zdarzenia miało dojść w mieszkaniu przy ul. Krzyżowej. Na miejsce zostali wysłani policjanci z „trójki”. W mieszkaniu mundurowi zatrzymali 16-letniego sprawcę pobicia i udzielili pomocy pokrzywdzonej. Kobieta doznała ogólnych obrażeń ciała. Stróże prawa szybko ustalili, że w napaści na 45-latkę brał udział jeszcze drugi mężczyzna. Już kolejnego dnia śledczy zatrzymali 19-letniego mieszkańca Bytomia. Agresorzy nie potrafili racjonalnie wytłumaczyć dlaczego pobili kobietę. Obaj bytomianie usłyszeli już zarzuty. 19-latkowi grozi do 3 lat więzienia, natomiast młodszy ze sprawców odpowie przed sądem rodzinnym.

Zatrzymano złodzieja elektronarzędzi

Mundurowi z III komisariatu zatrzymali 27-letniego złodzieja. Mężczyzna został ujęty na gorącym uczynku przez pracownika sklepu. Rabuś skradł elektronarzędzia warte prawie 1400 zł. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

20 kwietnia po południu pracownik sklepu jednego z bytomskich marketów na obrzeżach miasta zauważył jak mężczyzna kradnie elektronarzędzia. Złodziej natychmiast został ujęty, a o zdarzeniu powiadomiono mundurowi z Rostka. Łupem 27-latka padły wkrętarka oraz dalmierze warte prawie 1400 złotych. Towar odzyskano. Mieszkaniec Częstochowy został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Dzisiaj usłyszy zarzuty. Teraz grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

fot. KMP w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon