Startuje laboratorium twórcze dla nauczycieli i instruktorów tańca

Bytomskie stowarzyszenie Imspace: Imagination Space Center organizuje nabór do laboratorium twórczego. Rekrutacja obejmuje zarówno nauczycieli, jak i instruktorów tańca. Udział w projekcie jest bezpłatny.

IMSPACE to kolektyw twórczy, tworzą go młodzi aktorzy, tancerze, choreografowie i instruktorzy tańca. Celem ich działań jest wspieranie rozwoju świadomości kulturotwórczej, inspirowanie do dzielenia się wiedzą i wzrastania oraz rozwijanie narzędzi edukacji traktującej człowieka holistycznie, jako psycho-cielesną całość. Chcą rozbudzać odwagę podążania za własnymi zainteresowaniami oraz poczucie sprawczości.

Niedawno udało im się uzyskać dofinansowanie na realizację projektu „Wydobycie Tańca” w ramach konkursu mikrograntów o „FIO -Śląskie Lokalnie 2018-2019”. „Wydobycie Tańca” to seria wydarzeń, które mają na celu integrację środowiska tanecznego na Śląsku, m.in. Laboratorium Twórcze dla instruktorów tańca, nauczycieli i studentów, „Wyzwanie- Taniec 24h”. - Czy informacja to już wiedza? Kiedy umysł pracuje - co dzieje się z ciałem? Czy można wyrzucić je na śmietnik lub udawać, że nie bierze udziału w edukacji? Jak tam twój kręgosłup? A głos? – pyta Daniel Leżoń, inicjator akcji.

16 godzin intensywnych zajęć

Podczas jednego weekendu trzy grupy uczestników wezmą udział w 16 godzinach warsztatów twórczych, podczas których otrzymają narzędzia do rozwijania własnej profesji i zainteresowań, poznają ćwiczenia pozwalające zaangażować zmysły w proces uczenia się, rozwijające empatię i poczucie spójności oraz pozwalające zadbać o twój komfort, głos i kręgosłup. W ramach laboratorium twórczego dla instruktorów tańca przewidziano 16 godzin intensywnych zajęć w formie laboratorium teatru tańca. W programie uwzględniono m.in.: Gyrokinesis, ekspresję cielesną, improwizację, polską technikę tańca współczesnego, partnerowanie czy hacocoki.

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, najważniejsze dla Imspace będzie spotkanie w twórczym działaniu grup, które nie współpracują ze sobą na co dzień – nauczycieli szkolnych, studentów Zakładu Tańca w Katowicach, muzyków i studentów Akademii Muzycznej oraz tancerzy i instruktorów tańca.

Uczestnicy, którzy wezmą udział we wszystkich zajęciach Laboratorium Twórczego otrzymają certyfikat udziału w profesjonalnych warsztatach.

Skąd motywacja do stworzenia laboratorium twórczego?

- Poprzez taniec i narzędzia aktorskie można rozwijać tzw. umiejętności miękkie - kompetencje XXI wieku, m.in. empatię i kreatywność. Kreatywność jest naturalną cechą człowieka. Twórczy potencjał wymaga odpowiedniej pielęgnacji: światła, ciepła, czystej wody. Wierzymy, że mamy taką kulturę jako współtworzymy – podkreślają przedstawiciele Imspace: Imagination Space Center.

W związku z pandemią termin warsztatów na żywo nie jest obecnie znany. W ramach „Wydobycia Tańca” twórcy IMSPACE poprowadzą za to serię spotkań online – Wirtualne Laboratorium Twórcze, którego uczestnicy rozmawiają o metodach, technikach oraz podstawowych zagadnieniach dotyczących teatru tańca, jak m.in. ciało, ruch, przestrzeń, tradycja i taniec, szukając sposobów łączenia nauki,refleksji i praktyki.

Projekty zostały dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dlatego wszystkie wydarzenia związane z projektem będą bezpłatne. Aby wziąć udział w zajęciach należy wysłać zgłoszenie na adres: imaginationspacecenter@gmail.com. Szczegółowe informacje można znaleźć na facebookowej stronie wydarzenia, czyli TU i TU oraz FB Imspace.

fot. Imspace

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon