Miejskie przedszkola pozostaną zamknięte. A co z prywatnymi?

To już pewne, miejskie przedszkola i żłobek pozostaną zamknięte. 6 maja dzieci nie rozpoczną zajęć w bytomskich placówek edukacyjnych.

Byt kindergarten 1322559 1280

Jak wskazuje biuro prasowe bytomskiego magistratu, decyzja władz miasta o przedłużeniu okresu zamknięcia przedszkoli i żłobka podyktowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci oraz personelu placówek opiekuńczych i edukacyjnych w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

Decyzja ta została poprzedzona konsultacjami z dyrektorami placówek edukacyjnych, którzy zwrócili się do rodziców przedszkolaków z prośbą o deklarację czy chcieliby posłać swoje dzieci do placówek. Jak wskazuje magistrat, zaledwie 13 proc. rodziców wyraziło wolę powrotu swoich dzieci do przedszkola. - W Bytomiu mamy do czynienia ze wzrostem dynamiki zakażeń koronawirusem. Dlatego do momentu, kiedy nie będziemy mieli pewności, że zagrożenie zostało opanowane, miejskie przedszkola i żłobek pozostaną zamknięte – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Zgodnie z danymi (stan na 4 maja) Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu, w naszym mieście koronawirusem zakaziło się 328 osób, 20 zmarło, 451 objętych jest kwarantanną, a 486 objętych jest nadzorem epidemiologicznym. - Odsetek zakażonych w ciągu minionego tygodnia wzrósł o około 20%. W ubiegłym tygodniu miasto zwróciło się do Konsultanta Krajowego i Wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych oraz do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu z prośbą o wydanie rekomendacji w zakresie otwarcia miejskich przedszkoli i żłobka. Do tej pory żadne rekomendacje nie wpłynęły – precyzuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Jak wygląda sytuacja w przypadku prywatnych żłobków i przedszkoli?

Władze Bytomia rekomendują dyrektorom tych placówek, aby także wstrzymali się z ich otwieraniem. Okazuje się, że większość z nich zdecydowała odłożyć otwarcie na termin późniejszy. Wczoraj niektóre placówki postanowiły poinformować, że wrócą do normalnego trybu pracy w drigiej połowie maja.

Przedszkole Tika zapowiada, że może to nastąpić już 13 maja, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta w tym tygodniu.

Podobnie wygląda sytuacja w Przedszkolu Tygryskowo. - Drodzy Rodzice, ze względu na rekomendacje Prezydenta Miasta oraz Sanepidu wstrzymujemy się z uruchomieniem placówki. Planowane ponowne uruchomienie placówki nastąpi 18.05 jeśli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie pogorszeniu - informują przedstawiciele przedszkola.

Niepubliczne Przedszkole Sportowe "Wesoła Rodzinka" poinformowało dziś, że przedszkole zostanie ponownie otwarte 18 maja. - Drodzy Rodzice, od poniedziałku - 18.05. wznawiamy pracę w Naszych Przedszkolach. Obecnie rozpoczynamy przygotowanie Przedszkola do przyjęcia Dzieci po przerwie – poinformowano na facebookowej stronie przedszkola.

Należy też dodać, że rodzice dzieci do 8. roku życia nadal mogą pobierać zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, bowiem termin jego obowiązywania wydłużono do 24 maja.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon