Niebawem rusza rekrutacja do szkół średnich

Ósmoklasiści biorą los we własne ręce i tuż po napisaniu egzaminów kończących edukację w szkole podstawowej, które odbędą się w dniach 16-18 czerwca, wypłyną na szerokie wody świata szkół średnich.

Byt szkoly

Absolwenci szkół podstawowych mogą wybrać trzy ścieżki dalszego rozwoju: liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę branżową I stopnia. Którą ze szkół wybrać? To trudny orzech do zgryzienie dla niejednego ucznia kończącego edukację w szkole podstawowej.

Licea ogólnokształcące trwają krócej, bo 4 lata, a uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności, które mogą śmiało rozwijać na dowolnych studiach. To dobry wybór m.in. dla humanistów oraz dla osób niezdecydowanych, które na etapie wyboru szkoły średniej nie mają jeszcze jasno sprecyzowanych planów dotyczących swojej przyszłości.

Tymczasem ci, którzy zdecydowali się na kontynuowanie nauki w 5-letnich technikach mają bogaty wybór, ponieważ bytomskie placówki oferują cały wachlarz propozycji. Każdy znajdzie tu dla siebie coś odpowiedniego. Chcesz zostać architektem, programistą, fryzjerem, kucharzem, mechanikiem samochodowym, fotografem, a może marzy Ci się praca na lotnisku lub podbój scen teatralnych i tanecznych na świecie? Nie ma problemu! Bytomskie szkoły techniczne odpowiednio przygotują swoich uczniów do dobrego startu w życiu zawodowym, ale i do podjęcia studiów.

Z kolei Szkoła Branżowa I stopnia to idealna propozycja dla osób, które tuż po jej zakończeniu chciałyby rozpocząć karierę zawodową. Uczeń zdobywa tu kwalifikacje wymagane do rozpoczęcia pracy w wymarzonym zawodzie. Kiedy ją ukończy, oczywiście może kontynuować naukę w Szkole Branżowej II stopnia.

Popyt na specjalistów od budownictwa nigdy nie osłabnie

Jedną z bytomskich szkół mogącą pochwalić się atrakcyjnymi kierunkami kształcenia są Państwowe Szkoły Budownictwa. W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie rozpoczną naukę w Technikum nr 2 na kierunku technik budownictwa oraz technik architektury krajobrazu. Z kolei X Liceum Ogólnokształcące uruchomi klasę architektoniczno-projektową oraz klasę mundurową. W gmachu przy ul. Powstańców Śląskich działa także Branżowa Szkoła I stopnia nr 2, w której uczą się przyszli monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz Branżowa Szkoła II stopnia Nr 1 z oddziałami specjalnymi, która dedykowana jest absolwentom szkół zawodowych i branżowych I stopnia. Uczniowie zamierzający kontynuować tu naukę mogą to uczynić doskonaląc swoje umiejętności jako technik robót wykończeniowych, technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik pojazdów samochodowych.

Grafik, fotograf i technik awionik – to coraz bardziej intratne zawody

Z kolei Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie jest uniwersalną odpowiedzią na rosnące wymagania współczesnego rynku pracy. Proponuje nie tylko atrakcyjne, ale i przyszłościowe kierunki kształcenia. Uczniowie mogą wybierać spośród 8 propozycji, bowiem szkoła prowadzi nauczanie w takich zawodach jak: technik teleinformatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik fotografii i multimediów, technik awionik, technik elektryk, technik elektronik, technik lotniskowych służb operacyjnych czy technik eksploatacji portów i terminali. Specjaliści w tych dziedzinach są poszukiwani przez pracodawców i nie mogą narzekać na brak pracy. Atutem szkoły jest współpraca z uczelniami wyższymi jak np. Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie oraz nowoczesne i bogato wyposażone pracownie do nauki zawodu - od pracowni grafiki warsztatowej, poprzez elektroenergetyczną czy miernictwa aż po strzelnicę.

A może by tak zostać aktorem?

Utarło się już, że II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego słynie z artystycznych dusz. Nie bez kozery, bowiem szkoła współpracuje z Teatrem Rozbark, Teatrem Korez oraz Wydziałem Teatru i Tańca AST w Krakowie. O tym, że kształcą się tu prawdziwi artyści świadczy m.in. działalność szkolnego „Teatru Tworzeń Organicznych” czy „Można już Łowić”. Oprócz tego uczniowie biorą udział w artystycznych festiwalach i ogólnopolskich przeglądach. Nacisk położony jest tu także na naukę języków obcych, bowiem w szkole działa klasa dwujęzyczna. Natomiast z uwagi na klasę z edukacją pożarniczo-ratowniczą to także kuźnia kadr dla straży pożarnej i ratownictwa medycznego. Żerom współpracuje z Państwową Strażą Pożarną, a uczniowie biorą udział m.in. w 16-godzinnym szkoleniu z pierwszej pomocy predmedycznej.

Przypominamy też, że nabór do szkół będzie prowadzony on-line, poprzez stronę www.slaskie.edu.com.pl. Oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych zostanie opublikowana 11 maja, natomiast harmonogram rekrutacji zostanie zamieszczony po podaniu go przez MEN.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon