Bytom odzyskał kontrolę nad miejskim składowiskiem

Wielomiesięczne negocjacje zakończyły się sukcesem. Miasto znowu zarządza składowiskiem odpadów przy al. Jana Pawła II.

W 2017 roku bytomskie składowisko odpadów zostało wydzierżawione prywatnemu podmiotowi przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Od tego czasu de facto spółka miejska nie miała wpływu na funkcjonowanie wysypiska, bowiem jej aktywność ograniczona została do pobierania od nowego zarządcy czynsz dzierżawczego.

We wtorek, 5 maja, bytomski magistrat poinformował, że przejęcie składowiska przy al. Jana Pawła II przez miasto stało się faktem. Udało się rozwiązać umowę z dotychczasowym dzierżawcą, w wyniku czego BPK Sp. z o.o przejęło składowiska. Dzięki temu miasto będzie miało kontrolę nad zwożonymi tam odpadami, które trafiały tu z całej Polski. Co więcej, magistrat wskazuje, że przejęcie składowiska może w przyszłości wpłynąć korzystnie na stabilizację stawki za odbiór odpadów w mieście. Kolejnym pozytywem będzie to, że na wysypisko to będą zwożone m.in. odpady wytworzone przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalnej Sp. z o.o., a dzięki temu spółka nie będzie musiała już płacić za ich składowanie innym podmiotom

- Podpisane w marcu porozumienie zakończyło kilkumiesięczne negocjacje prowadzone przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o z dzierżawcą składowiska odpadów przy al. Jana Pawła II – podkreśla prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W sprawę przejęcia składowiska odpadów przez gminę zaangażowany był m.in. radny Maciej Bartków, a wiceprezydent Waldemar Gawron podkreśla, że kwestia ta była zadaniem priorytetowym. W mediach społecznościowych zapowiedział, że to nie koniec zmian. - Są w okolicy jeszcze 2 punkty nad którymi również intensywnie pracujemy, jest to równie ciężka sprawa, ale do opanowania – podkreślił wiceprezydent Gawron.

Wszelkie kwestie prawne zostały już dopełnione. Teraz miasto czeka jedynie na wydanie tzw. pozwolenia zintegrowanego, które wydawane jest przez Marszałka Województwa, które pozwoli na eksploatację obiektu.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon