Przyroda budzi się wiosną. Wkrótce zmieni się też bytomski Rynek

Bytomski Rynek od dawna przypomina pustynię. Nie ma tu kwiatów, nie przetrwały też 20-letnie platany. Uschnięte drzewa zagrażały bezpieczeństwu przechodniów, dlatego też trzeba było je usunąć. Teraz przyszedł czas na nowe nasadzenia.

Byt wizualizacjai 05

O usuwaniu drzew z płyty Rynku informowaliśmy na łamach naszego portalu pod koniec grudnia 2019 roku. Wtedy zapowiadano, że wiosną serce miasta przejdzie metamorfozę. W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany czas. Właśnie przystąpiono do realizacji prac związanych z rewitalizacją zieleni, których wartość oszacowano na 230 tys. zł. To jednak nie wszystko, bowiem pojawią się też nowe ławki i kosze. - Drzewa na Rynku od lat były tematem rozmów o tym, jak nie powinno wyglądać zagospodarowanie zieleni w sercu miasta. Mamy świadomość, że płyta Rynku wymaga kompleksowej, kosztowej rewitalizacji. Jednak zależy nam na tym, żeby Rynek zazielenił się jeszcze w tym roku. Mam nadzieję, że koncepcja spodoba się mieszkańcom – przyznaje Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Okazuje się, że drzewa znowu zostaną posadzone w betonowych misach. Te zgodnie z zaleceniem zostały dokładnie oczyszczone i czekają na nowe nasadzenia.

Jaka roślinność pojawi się na Rynku?

Ponownie postawiono na platany. - Podzieliliśmy prace na dwa etapy. W pierwszym zostaną posadzone znane nam platany klonolistne. Wybraliśmy to drzewo, bo najlepiej radzi sobie w warunkach miejskich. Misy zostały oczyszczone, nawieziona będzie zdrowa ziemia, a szczepione platany będą odpowiedniej wielkości – mówi Gabriela Kadłubek z Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Dodatkowo, w sercu miasta pojawią się także jaskrawoczerwone perukowce – liściaste krzewy odmiany Royal Purple, które są odporne zarówno na suszę, jak i niskie temperatury. Nieco później stanie tam także 8 modułów z donic obsadzonych bylinami i trawami ozdobnymi. Będą i cztery pergole otoczone donicami, a wokół niektórych z nich ustawione zostaną ławki.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon