Miejska Biblioteka Publiczna zostanie otwarta w poniedziałek

Dobre wiadomości dla miłośników książek. Po niemal dwóch miesiącach ponownie otwarta zostanie Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu.

Byt library 488690 1280

11 maja swoje podwoje przed czytelnikami otworzy bytomska książnica. Wznowienie działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie możliwe dzięki wprowadzeniu drugiego etapu łagodzenia koronawirusowych obostrzeń. W związku z tym obowiązywały będą wyjątkowe środki ostrożności. - Nadal mamy obowiązek funkcjonowania w warunkach reżimu epidemicznego. Dlatego obecnie pomieszczenia biblioteczne są przygotowywane do obsługi użytkowników poprzez wdrożenie procedur udostępniania zbiorów gwarantujących bezpieczeństwo zarówno bibliotekarzy jak i czytelników - mówi Izabela Gawlińska z Działu Marketingu i Promocji MBP.

Bytomska biblioteka będzie czynna od godziny 10.00 do 18.00, ale jej funkcjonowanie zostało okrojone, ponieważ możliwe będzie jedynie wypożyczanie książek i zbiorów audiowizualnych. Korzystanie ze zbiorów udostępnianych na miejscu, w tym prasy i czasopism, będzie chwilowo niedostępne. Nie skorzystamy też z komputerów przeznaczonych dla czytelników. Zamknięte pozostaną także filmie biblioteczne. Przez najbliższy czas nie będzie też żadnych spotkań, prelekcji, konkursów, wystaw i warsztatów. Co ciekawe, zawieszono możliwość dokonywania zapisów nowych użytkowników do biblioteki, a tym samym czasie na terenie biblioteki będzie mogło przebywać wyłącznie 10 czytelników, natomiast w konkretnej w agendzie – zaledwie jedna osoba.

W gmachu będą obowiązywały takie same zasady jak w innych miejscach publicznych, a więc konieczne jest zakrywania ust i nosa. - Do biblioteki będą wpuszczane wyłącznie osoby w maseczkach, po zdezynfekowaniu rąk, przy czym obowiązek dezynfekcji dotyczy również osób w rękawiczkach – czytamy w komunikacie wystosowanym przez MBP.

Tuż przy wejściu wyznaczono strefę, w której będzie można zwrócić wypożyczone książki. Następnie trafią one do 14 dniowej kwarantanny i w okresie tym pozostaną wyłączone z wypożyczania. Z kolei udostępnianie książek i zbiorów audiowizualnych będzie się odbywało w agendach biblioteki.

A co z samodzielnym zabieraniem książek z bibliotecznych półek? Jest to niewskazane. Lepiej i bezpiecznie będzie zamówić wybrane pozycje online, za pośrednictwem elektronicznego katalogu OPAC, poprzez kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ci, którzy przetrzymali książki mogę też odetchnąć z ulgą, ponieważ od 12 marca, czyli od dnia zamknięcia MBP, aż do odwołania wstrzymano naliczenie i egzekwowanie kar z tytułu nieterminowo zwróconych zbiorów. Do odwołania biblioteka nie przyjmuje darów książkowych.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Batiki aleksandry herisz

Łał! Przedstawiła bytomskie kamienice, jak nikt inny!

Festiwal Sztuki Wysokiej 2019

Wiekowa uliczka pełna sztuki

Paul Andorff Markt in Beuthen

W XIX wieku niemiecki artysta namalował Bytom. Poznajecie?

Artystyczna Przystań Młodych

24 przedstawienia i koncerty z budżetu obywatelskiego

Płyta Kasi Moś z piosenkami Karin Stanek

Płyta z piosenkami Karin Stanek w wykonaniu Kasi Moś

Muzeum Górnośląskie, Bytom

Zabawa z diaskopem w niedzielę w Muzeum Górnośląskim

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy