Miejska Biblioteka Publiczna zostanie otwarta w poniedziałek

Dobre wiadomości dla miłośników książek. Po niemal dwóch miesiącach ponownie otwarta zostanie Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu.

Byt library 488690 1280

11 maja swoje podwoje przed czytelnikami otworzy bytomska książnica. Wznowienie działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie możliwe dzięki wprowadzeniu drugiego etapu łagodzenia koronawirusowych obostrzeń. W związku z tym obowiązywały będą wyjątkowe środki ostrożności. - Nadal mamy obowiązek funkcjonowania w warunkach reżimu epidemicznego. Dlatego obecnie pomieszczenia biblioteczne są przygotowywane do obsługi użytkowników poprzez wdrożenie procedur udostępniania zbiorów gwarantujących bezpieczeństwo zarówno bibliotekarzy jak i czytelników - mówi Izabela Gawlińska z Działu Marketingu i Promocji MBP.

Bytomska biblioteka będzie czynna od godziny 10.00 do 18.00, ale jej funkcjonowanie zostało okrojone, ponieważ możliwe będzie jedynie wypożyczanie książek i zbiorów audiowizualnych. Korzystanie ze zbiorów udostępnianych na miejscu, w tym prasy i czasopism, będzie chwilowo niedostępne. Nie skorzystamy też z komputerów przeznaczonych dla czytelników. Zamknięte pozostaną także filmie biblioteczne. Przez najbliższy czas nie będzie też żadnych spotkań, prelekcji, konkursów, wystaw i warsztatów. Co ciekawe, zawieszono możliwość dokonywania zapisów nowych użytkowników do biblioteki, a tym samym czasie na terenie biblioteki będzie mogło przebywać wyłącznie 10 czytelników, natomiast w konkretnej w agendzie – zaledwie jedna osoba.

W gmachu będą obowiązywały takie same zasady jak w innych miejscach publicznych, a więc konieczne jest zakrywania ust i nosa. - Do biblioteki będą wpuszczane wyłącznie osoby w maseczkach, po zdezynfekowaniu rąk, przy czym obowiązek dezynfekcji dotyczy również osób w rękawiczkach – czytamy w komunikacie wystosowanym przez MBP.

Tuż przy wejściu wyznaczono strefę, w której będzie można zwrócić wypożyczone książki. Następnie trafią one do 14 dniowej kwarantanny i w okresie tym pozostaną wyłączone z wypożyczania. Z kolei udostępnianie książek i zbiorów audiowizualnych będzie się odbywało w agendach biblioteki.

A co z samodzielnym zabieraniem książek z bibliotecznych półek? Jest to niewskazane. Lepiej i bezpiecznie będzie zamówić wybrane pozycje online, za pośrednictwem elektronicznego katalogu OPAC, poprzez kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ci, którzy przetrzymali książki mogę też odetchnąć z ulgą, ponieważ od 12 marca, czyli od dnia zamknięcia MBP, aż do odwołania wstrzymano naliczenie i egzekwowanie kar z tytułu nieterminowo zwróconych zbiorów. Do odwołania biblioteka nie przyjmuje darów książkowych.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Opera Śląska Romeo i Julia

Opera Śląska na Saaremaa Opera Festival w Estonii

Krystian Ochman

Krystian Ochman jedzie na Eurowizję 2022!

Kalendarz Muzeum Górnośląskiego na 2022 rok

Świetny kalendarz ze starymi zdjęciami Bytomia

Byt Be Funky collage 88

Uczniowie bytomskiego Muzyka stypendystami...

Byt balet

Koronawirus w Operze Śląskiej. Zachorował...

Byt kk

Lokal na kulturę: powstanie Koci Gościniec i...

Byt opera koncert

Opera i Muzeum zamknięte z powodu koronawirusa