Wolontariuszy nie brakuje, ale seniorów tak. Babciu, dziadku skorzystaj z pomocy w zakupach

Seniorzy w Bytomiu nie muszą sami chodzić na zakupy - mogą to za nich zrobić wolontariusze. Dzięki wsparciu mediów ochotników do pomocy nie brakuje, natomiast zmalała liczba starszych osób korzystających z tej możliwości. Tymczasem koronawirus wciąż jest groźny - szczególnie dla seniorów - a województwo śląskie stało się epicentrum pandemii w Polsce.

Byt wozek w markecie

Inicjatywa "Pomoc dla seniora" jest przeprowadzana wspólnie przez Fundację Petralana oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Niespełna miesiąc temu informowano, że ilość osób korzystających z pomocy w zakupach powoli przerasta możliwości wolontariuszy. Organizatorzy akcji poprosili media o wsparcie w nagłośnieniu wiadomości o naborze ludzi chcących włączyć się do pomocy, co spotkało się z pozytywnym odzewem.

Niestety choć przybyło wolontariuszy, to znacznie zmalała liczba seniorów. - Do połowy kwietnia nasi wolontariusze docierali do 35 osób starszych tygodniowo, teraz w analogicznym okresie czasu pomagamy nie więcej niż 15 seniorom - relacjonuje Tomasz Greczkowicz, jeden z fundatorów Fundacji PETRALANA i pomysłodawca akcji. To niepokojący trend, ponieważ ulice i sklepy nadal nie są bezpieczne. Nasz region przoduje w statystykach zakażeń, natomiast Bytom pod tym względem plasuje się w śląskiej czołówce.

„Pomoc dla seniora” to inicjatywa skierowana do bytomian, którzy ukończyli 65 lat, mieszkają samotnie lub z osobą niepełnosprawną oraz przewlekle chorych. Polega na pomocy w dostarczaniu zakupów spożywczych, środków czystości i lekarstw. Seniorzy zgłaszają chęć skorzystania z pomocy dzwoniąc na numer telefonu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, a następnie wolontariusze Fundacji PETRALANA realizują dla nich zakupy na podstawie przekazanej listy i za przekazane środki. Żeby poprosić o pomoc wystarczy wybrać numer: 32 388 67 22.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon