W bytomskim szpitalu będą leczyli osoczem

Leczenie osoczem pobranym od ozdrowieńców, a więc osób, które pokonały koronawirusa, to nowatorska terapia, która niebawem zostanie wdrożona w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Byt szpitalzakazny

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Jerzy Jaroszewicz, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii bytomskiego szpitala miejskiego. W poniedziałek, 11 maja, zgodę na rozpoczęcie leczenia wydała komisja bioetyczna przy Śląskiej Radzie Lekarskiej. - Jedną z bardziej obiecujących form terapii COVID-19 jest podawanie osocza osób, które przebyły chorobę oraz wytworzyły odporność pochorobową, tzw. ozdrowieńców - wyjaśnia dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz. - Jest to metoda, w której wykorzystuje się przetoczenie osocza zawierającego swoiste przeciwciała neutralizujące anty-SARS-Cov-2 w celu działania bezpośrednio przeciwwirusowego u biorcy –dodaje.

Z leczenia skorzystają pacjenci bytomskiej lecznicy

Dzięki temu, że przedsięwzięcie realizowane jest w bytomskiej lecznicy, pacjenci zakażeni SARS-Cov-2 hospitalizowani w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, mogą skorzystać z leczenia osoczem. Jest to jednak terapia eksperymentalna. Choć leczenie przeciwciałami ludzkimi zawartymi w surowicy lub preparatach immunoglobulin ludzkich to znana i często stosowana metoda leczenia, która wykorzystywana jest m.in. w przypadku takich zakaźnych chorób jak odra, ospa wietrzna czy wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, to leczenie osoczem osób chorujących na COVID-19 stanowi novum.

Należy zaznaczyć, że osocze ozdrowieńców będzie dostarczane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Jednak, aby terapia mogła być z powodzeniem wdrażana konieczna jest pomoc osób, które wygrały walkę z koronawirusem, ponieważ opiera się ona na stosowaniu przeciwciał, które wytworzył układ immunologiczny w odpowiedzi na zakażenie. Osoby, które wyzdrowiały po infekcji SARS-Cov-2 przed min. 2 tygodniami i otrzymały dwa ujemne wyniki PCR i chcą pomóc innym w walce z chorobą, mogą kontaktować się z Centrum Krwiodawstwa drogą mailową, wysyłając wiadomość na adres ozdrowiency@rckik-katowice.pl.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon