Muzeum Górnośląskie w Bytomiu świętuje 110. urodziny!

Historia bytomskiego muzeum rozpoczęła się dokładnie 12 maja 1910 roku, kiedy to zwołano zebranie założycielskie Bytomskiego Towarzystwa Muzealno-Historycznego.

110 lat temu w małej sali Teatru i Domu Koncertowego przy Gymnasialstrasse (obecnie ul. Moniuszki) zgromadziło się 60 osób, a obradom przewodniczył ks. Emanuel Buchwald, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i budowniczy kościoła św. Jacka, który był także współzałożycielem Bytomskiego Związku Historyczno-Muzealnego (Beuthener Geschichts- und Museumsverein) oraz Katolickiego Kasyna Obywatelskiego. Podczas wspomnianego spotkania doszło do utworzenia Towarzystwa Historyczno-Muzealnego. Jego honorowym przewodniczącym został bytomski nadprezydent Georg Brüning, a przewodniczącym wspomniany tu już ks. Buchwald.

Towarzystwo to miało za zadanie popularyzowanie wiedzy o historii Bytomia i jego okolic oraz gromadzenie wartościowych przedmiotów, dzieł sztuki, związanych z dziejami Górnego Śląska oraz ich udostępnianie w muzeum. To początkowo mieściło się w jednej z sal szkolnych Oberrealschule, czyli dzisiejszego IV Liceum Ogólnokształcącego. Taka sytuacja trwała zaledwie rok, a muzeum co pewien czas zmieniało lokalizację. W 1912 roku przeniesiono je do dwóch sal szkoły ewangelickiej mieszczącej się przy Klosterplatz, czyli do Gimnazjum nr 2 na Placu Klasztornym, a w 1919 roku na nową siedzibę wybrano budynek przy Klosterstrasse (ul. Szymanowskiego), w gmachu późniejszego kina Gloria.

Pierwsze muzeum udało się utworzyć dzięki pozyskaniu depozytów pochodzących z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Kurta Bimlera z Królewskiej Huty. Nieodzowny okazał się także zbiór pamiątek miejskich i cechowych oraz archiwalia, które przekazał bytomski magistrat.

Jak zaznacza Przemysław Nadolski w publikacji „Bytom przełomu wieków XIX/XX. Opowieść o życiu miasta”, placówka muzealna utrzymywała się dzięki subwencjom magistratu. Z biegiem lat miasto przekazało na cele muzealne cały budynek przy Klosterstrasse. Ten postanowiono rozbudować, a uroczystego otwarcia placówki dokonano 25 marca 1925 roku. Co ciekawe, w początkowym etapie działalności placówki zbiory udostępniane były tylko w niedziele, a osoby czuwające nad muzeum pracowały społecznie. Byli to głównie nauczyciele i księża.

Znany nam obecnie gmach muzeum, który mieści się na Placu Jana III Sobieskiego został wzniesiony w latach 1929–1930. Zbudowano go według projektu A. Stütza i H. Hatlera. Jednakże finalnie założenia nigdy nie zostały w całości zrealizowane. Miał na to wpływ światowy kryzys ekonomiczny. W budynku ulokowano nie tylko muzeum, ale też bibliotekę oraz miejską kasę oszczędności. Uroczyste otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego miało miejsce z kolei 24 października 1932 roku.

Dziś Muzeum Górnośląskie jest samorządową instytucją kultury. W Instytucji działa siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, Przyrody i Sztuki oraz działy pomocnicze: Dział Promocji, Edukacji, Wydawniczy i Administracyjny.

fot. fotopolska.eu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pijacy w Katowicach

Śląsk, czyli... klasyczny kraj pijaków

Plac Kościuszki w Bytomiu przed wyburzeniem 25

Bytomskiemu Bulwarowi zabrakło kilku miesięcy, by przeżyć

Bytom którego nie ma

Zaginione miejsca Bytomia. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały

Byt sutuhali

Tajemnice legendarnego wzgórza Sutuhali na...

Byt mury pl grunwaldzki

Dokonali archeologicznego odkrycia robiąc wykop...

Byt kobiety bytom

Kobiety, które zmieniły historię

Byt bartkow ritter

Tajny tunel bytomskich masonów? [VIDEO]