18 maja wejdzie w życie III etap odmrażania gospodarki. Co się zmieni?

W przyszły poniedziałek otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także bary i restauracje. Z kolei uczniowie klas 1-3 również będą mogli wrócić do szkoły.

Byt 3etapodmrazaniagospodarki

Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, ale obowiązywać będzie rygor sanitarny. – W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję o umawianie się przez Internet czy telefonicznie na konkretną godzinę, żeby ludzie nie gromadzili się wewnątrz – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że w zakładach fryzjerskich należy zrezygnować z poczekalni. - Umawiajmy się na konkretną godzinę, wizytę – apelował.

Klienci salonów urody oraz ich pracownicy będą jednak musieli przestrzegać kilku reguł. Obowiązkowe jest noszenie maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala). Należy używać ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe.

Otwarte zostaną lokale gastronomiczne

- Otwieramy restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem reżimu sanitarnego. Zachęcamy wręcz do otwierania ogródków na świeżym powietrzu – dodał premier Morawiecki. Czynne będą także lokale gastronomiczne znajdujące się na terenie centrum handlowego. Przypominamy, że w lokalu obowiązuje limit osób. Na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2. Stoliki powinna dzielić odległość 2 metrów, a po każdym kliencie stolik należy zdezynfekować. Kucharze oraz obsługa lokalu muszą nosić maseczki oraz rękawiczki. Natomiast goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Co się jeszcze zmieni?

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna, a od 18 maja zmienione zostaną reguły dotyczące funkcjonowania komunikacji i transportu zbiorowego. - 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących przypisanych według normy dla danego pojazdu – wskazuje premier Morawiecki. Zwiększono także limit osób przebywających w kościele. Od 17 maja na 1 uczestnika mszy świętej musi przypadać 10 m2, a dotychczas było to 15 m2.

Powrót do szkoły?

Zmiany dotkną również edukacji. - Umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację – wyliczał premier. Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Mowa tu np. o schroniskach młodzieżowych, ośrodkach sportowych czy świetlicach środowiskowych.

Czytaj dalej!


Od 25 maja w klasach od 1 do 3 szkoły podstawowej zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Będą to jednak zajęcia opiekuńczo-dydaktycznie. Tego samego dnia umożliwione zostaną konsultacje maturzystów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości z nauczycielami. Z kolei od 1 czerwca wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli konsultować się w szkołach z nauczycielami, głównie w celu poprawiania ocen. – Przypominam, ze to rodzice decydują czy dzieci zostaną wysłane na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze – dodał premier.

25 maja na uczelnie prawdopodobnie wrócą też studenci ostatnich lat studiów. Stacjonarnie będą organizowane także zajęcia, które nie mogą być realizowane zdalnie.

A co ze sportem?

Pojawi się też możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk czy orlików. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), a na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

18 maja przywrócona zostanie możliwość uprawiania sportu w obiektach zamkniętych, jak hale i sale gimnastyczne. Limity osób będą wyglądały następująco:

  • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
  • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
  • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
  • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

"Odmrażanie" kultury w toku

Wiele zmieni się także w sektorze kultury. Jak podało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, dopuszczone do działalności zostaną kina plenerowe, w tym samochodowe, nastąpi też wznowienie prac na planach filmowych z uwzględnieniem rygorów sanitarnych oraz prowadzenie prób i ćwiczeń, jak również dokonywania nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury. Dodatkowo, umożliwione zostanie prowadzenie indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych.

Jako, że otwarcie teatrów, oper, filharmonii planowane jest w czwartym etapie odmrażania gospodarki, już teraz zdecydowano o złagodzeniu dotychczasowych ograniczeń i umożliwieniu organizacji prób w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, filharmoniach, operach oraz innych form ćwiczeń i lekcji w teatrach baletowych. Należy podkreślić, że wspomniane zajęcia będą mogły być prowadzone także przez zespoły, orkiestry i grupy artystyczne zorganizowane w formule NGO, działające w domach i ośrodkach kultury.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon