Całe województwo wspiera górników. - Dziś niezbędna jest solidarność - apeluje marszałek Chełstowski

Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim nie napawa optymizmem. Wczoraj, po posiedzeniu regionalnego sztabu kryzysowego w Katowicach, wicepremier Jacek Sasin poinformował, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u 799 górników i ponad 650 członków ich rodzin.

Byt slaskiewspieragornikow

Dziś spłynęły kolejne wyniki badań, a liczba chorych wzrosła. Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w naszym województwie odnotowano ogromny wzrost zakażeń. Zdementował też krążące od kilku dni w mediach informacje o rzekomym zamknięciu województwa. Po odkryciu ognisk zakażeń w kopalniach na górników wylała się też fala hejtu.

- Nie tylko nie zamierzamy zamknąć województwa śląskiego, ale dziś naszym wspaniałym rodakom na Śląsku, Zagłębiu i w całym województwie śląskim, które dotknięte jest koronawirusem, należy się pomoc – mówił premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrał także minister zdrowia Łukasz Szumowski. – W kopalniach panują specyficzne warunki, nie ma możliwości dystansowania się. Nie ma też możliwości zamknięcia kopalni – podkreślił Szumowski.

Z kolei tuż po godzinie 16.00 oświadczenie wydał marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. Poniżej publikujemy jego treść:

Drodzy górnicy! Drogie rodziny górnicze!

W ostatnich dniach otrzymujemy smutne wiadomości. W niektórych śląskich kopalniach zostały ujawnione nowe ogniska zakażenia koronawirusem. Z tego powodu, po raz pierwszy w historii polskiego górnictwa, zaistniała konieczność przerwania lub ograniczenia wydobycia węgla. Jest to szczególnie trudny czas dla górników oraz górniczych rodzin!

Szczęść Boże - tymi słowami rozpoczynacie każdy dzień pracy. Dziś słowa tego pozdrowienia kieruję do wszystkich górników i ich rodzin, a w szczególności do tych, którzy walczą o powrót do zdrowia. W okresie zmagania się z chorobą, jest Wam potrzebna siła, wytrwałość, cierpliwość. Proszę, abyśmy w tym trudnym dla siebie okresie okazywali sobie wzajemną pomoc, wsparcie, życzliwość. Niezbędna jest solidarność, która nie ogranicza się tylko do historycznego hasła, ale pozostaje żywą, łącząca nas ideą. Tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć pandemię i wyjść z niej wzmocnieni. Mam nadzieję, że św. Barbara, która jest niezawodną patronką górników, pozwoli Wam cieszyć się z szybkiego powrotu do zdrowia i do rodzin. Zapewniam Was o gotowości wsparcia najbardziej potrzebujących i mojej solidarności z wszystkimi górnikami. Urząd Marszałkowski podejmuje wszelkie możliwe starania, by maksymalnie ograniczyć szerzenie się koronawirusa. W tym celu udzielamy wsparcia służbom medycznym, które pozostają na pierwszej linii walki z COVID 19.

Razem zróbmy wszystko, aby zminimalizować ryzyko kolejnych zakażeń, niezależnie od tego jak uciążliwe jest dla nas funkcjonowanie w nowej rzeczywistości.

Szczęść Boże!
Marszałek Województwa Śląskiego
Jakub Chełstowski

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon