Dochody Bytomia spadną o 50 mln złotych

Wszystkie samorządy w Polsce liczą straty, zaciskają pasa i szykują się do znaczących cięć budżetu. W wielu gminach konieczna będzie rezygnacja z zaplanowanych inwestycji. Zła sytuacja finansowa nie ominie też Bytomia.

Byt kasa

- Z uwagi na obecną sytuację oraz w związku z otrzymaniem w maju tego roku udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiąc kwiecień niższych o 42%, aniżeli w miesiącu maju roku 2019, a także bazując na analizach firm doradczych szacujemy, że dochody w bieżącym roku w tym zakresie będą niższe od analizowanych o około 50 mln zł – wskazuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu. - Dodatkowo stosowane ulgi w zakresie specustawy i tarczy antykryzysowej spowodują obniżenie dochodów z tytułu podatku od nieruchomości - podkreśla.

Podobnie będzie w Chorzowie. Jak szacują tutejsi urzędnicy, spadek dochodów gminy może wynieść około 8% budżetu, co daje około 50 mln złotych. Wpływy z podatków PIT i CIT za marzec 2020 r. wyniosły 6,1 mln złotych, a rok wcześniej było to 7,3 mln.

Tymczasem Katowice odnotowały jeszcze większy spadek dochodów z tytułu podatku PIT i CIT. Jak wyjaśnia Krzysztof Kaczorowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach, dochody stolicy województwa śląskiego z PIT w kwietniu 2019 roku wynosiły prawie 61 mln zł, tymczasem w kwietniu 2020 roku spadły do nieco ponad 35 mln zł. Zmniejszyły się zatem aż o 42%. Jeszcze gorzej wygląda sprawa z dochodami z tytuły podatku CIT. Te w kwietniu minionego roku wynosiły ponad 25 mln zł, z kolei w tym roku osiągają nieco ponad 5 mln zł. Można zatem zaobserwować spadek o 80%.

Ucierpiał także budżet Tarnowskich Gór. Tutaj dochody miasta z tytułu PIT w marcu 2020 wynosiły 3.222.516 zł, w marcu 2019 r. 3.722.980 zł. Różnica wyniosła zatem 500.464 zł. Analizując dane z kwietnia 2019 i 2020 okazuje się, że odnotowano spadek o 3.377.332 zł, co oznacza, że gmina otrzymała o 40% mniej środków niż w roku 2019.

- Z pewnością wyzwaniem będzie zaprojektowanie budżetu na rok 2021 spełniającego wskaźniki określone przepisami ustawy o finansach publicznych – podkreśla Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Przypomnijmy, że gmina Bytom z własnego budżetu, a dokładnie z puli zarezerwowanej na zarządzanie kryzysowe, przekazało już ponad 1,76 mln zł na zakup środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej, ale też na sprzęt medyczny, który zasilił miejski szpital oraz na funkcjonowanie bytomskiego wymazobusu. Jego załoga, która na co dzień testuje osoby objęte kwarantanną, do tej pory wykonała już 774 badania.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?