Dziś startuje kolejna tura badań górników z KWK Bobrek. Kopalnia wznowi wydobycie w poniedziałek

Pierwsza tura badań przesiewowych górników dobiegła końca. Dziś, 15 maja, rusza drugi etap pobierania wymazów od pracowników pięciu kopalń, jednakże przebadani zostaną tylko ci, którzy mieli negatywny wynik.

Byt miner 1903622 1280

Przypomnijmy, że akcja masowego pobierania wymazów rozpoczęła się w czwartek, 7 maja. Kolejna tura rusza jutro. Od piątku do niedzieli zostanie pobranych aż 13,5 tysiąca wymazów, z czego 7 tysięcy od górników zatrudnionych w trzech kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, 1800 od górników z KWK Bobrek i 1400 w KWK Pniówek.

Badani będą ci pracownicy, którym wyszły wyniki ujemne podczas pierwszego etapu. Musimy mieć pewność, iż ci górnicy zdrowi będą mogli wrócić do pracy – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Testy odbywają się w formie drive-thru, a pracownicy zakładów będą musieli podjechać do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami. Górnicy z KWK Bobrek przebadają się od godz. 9.00 do 19.00 w punkcie znajdującym się przy kopalni, przy ul. Konstytucji 76 w Bytomiu.

Ustalono także harmonogram badań, a grafik opublikowana na stronie internetowej Węglokoksu. Ci górnicy, którzy byli badani 7 i 8 maja, powinni stawić się na kolejnym badaniu w piątek, 15 maja. Z kolei osoby testowane 9 maja zostaną poddane kolejnemu badaniu w sobotę, 16 maja. Ci, którym wymaz pobrano w niedzielę, 10 maja, powinni wziąć udział w badaniu 17 maja, a osoby przebadane 12 maja ponowny wymaz czeka 19 maja.

Do tej pory Węglokoks otrzymał wyniki około 1600 testów przeprowadzonych wśród załogi. Koronawirusa potwierdzono u około 270 osób. Wcześniej COVID-19 wykryto u 89 osób, w sumie zdiagnozowano zatem 359 zakażeń wśród pracowników KWK Bobrek.

Kopalnia KWK Bobrek wstrzymała wydobycie z początkiem tego tygodnia. Prawdopodobnie częściowe wznowienie pracy może nastąpić w poniedziałek, 18 maja. Stanie się tak jednak dopiero po kompleksowym przebadaniu załogi. Do pracy będą mogli wrócić jedynie ci górnicy, którzy po raz drugi otrzymają negatywny wynik badania.

fot. pixabay.com

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon