Masz lęk wysokości? Nie oglądaj tego filmu!

W sieci pojawił się film z prac wysokościowych na zabytkowej wieży kościoła marickiego przy bytomskim Rynku. Nagranie mrozi krew w żyłach, bo zostało zarejestrowane z samego czubka wieży!

Byt prace na wiezy

Przed kilkoma laty kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przechodził gruntowny remont. W jego wyniku na pewien czas z kościelnej wieży zniknął krzyż. Z poziomu chodnika wygląda on niepozornie, lecz w rzeczywistości jest wysoki na 3 metry i waży ok. 200 kilogramów.

Po pewnym czasie krzyż powrócił na szczyt wieży najstarszego bytomskiego kościoła. Było to zasługą m.in. alpinistów - Miłosza Kubicy oraz Mariusza Szybiaka - którzy zamocowali go na swoim miejscu. Jak się okazuje, prace na wysokości kilkudziesięciu metrów zostały uwiecznione przez jednego z nich za pomocą kamery. Niedawno nagranie zostało zamieszczone w sieci, dzięki czemu dziś możemy wszyscy przekonać się z jakim wyzwaniem mierzyli się alpiniści.

Zobacz film!

https://www.youtube.com/watch?v=BzQntFOltJ8

Kościół Najświętszej Maryi Panny to najstarsza świątynia w Bytomiu i zarazem jedna z najstarszych w całej Polsce. Wzniesiono ją w 1231 roku (niektóre źródła wskazują jeszcze wcześniejsze daty), a więc jeszcze zanim Bytomiowi nadano prawa miejskie. Obecna forma kościoła jest efektem przebudowy dokonanej w XIX wieku zainicjowanej przez słynnego proboszcza Józefa Szafranka. To właśnie wtedy podwyższono wieżę, na szczyt której wspinali się alpiniści z zamieszczonego powyżej filmu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...