Kronika Policyjna: 18 maja [przegląd]

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informuje:

Byt kierowcazzakazem

Kierował samochodem pomimo zakazu

Policjanci z drogówki zatrzymali 40-letniego mężczyznę. Bytomianin kierował samochodem Mitsubishi pomimo tego, że posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez sąd. Teraz grozi mu do 5 lat za kratkami.

W niedzielę, 17 maja, policjanci bytomskiej drogówki przy ulicy Wrocławskiej zatrzymali do kontroli samochód Mitsubishi. W trakcie czynności okazało się, że kierowcą jest 40-letni mieszkaniec Bytomia. Stróże prawa ustalili, że mężczyzna ma orzeczone dwa czynne zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych wydane przez bytomski oraz zabrzański sąd. Teraz bytomianin za popełnione przestępstwa odpowie przed wymiarem sprawiedliwości. Za to przestępstwo grozi mu do 5 lat więzienia. Jednak to nie wszystkie przewinienia ujawnione przez mundurowych. Kierowca jak i pasażer poruszali się pojazdem bez okrycia ust i nosa, za co oboje zostali ukarani mandatami karnymi.

Zatrzymano złodzieja elektronarzędzi

Mundurowi z I komisariatu zatrzymali 26-letniego złodzieja. Mężczyzna został ujęty na gorącym uczynku przez pracownika sklepu. Rabuś skradł elektronarzędzia warte prawie 600 zł. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

W sobotę, 16 maja, rano pracownik sklepu jednego z bytomskich marketów na obrzeżach miasta zauważył, jak mężczyzna kradnie elektronarzędzia. Złodziej natychmiast został ujęty, a o zdarzeniu powiadomiono mundurowych ze Stolarzowickiej. Łupem 26-latka padła szlifierka kątowa warta prawie 600 złotych. Towar odzyskano. Mieszkaniec Bytomia został zatrzymany. Teraz usłyszy zarzuty. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Nietrzeźwy za kierownicą

Prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca renaulta. Mężczyzna został zatrzymany w piątek, 15 maja, przez policjantów ruchu drogowego. Teraz grozi mu kara do 2 lat więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje bytomski sąd.

W piątkowe południe policjanci z bytomskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który kierował samochodem znajdując się w stanie nietrzeźwości. 41-letni mieszkaniec Bytomia wpadł w ręce mundurowych podczas kontroli na ul. Olimpijskiej. Badanie alkomatem wykazało u niego prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Amatorowi "jazdy na podwójnym gazie" zatrzymano prawo jazdy, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi mu nawet do 2 lat więzienia.

Wpadł podczas kontroli patrolu SPEED

Policjanci z grupy SPEED, w trakcie kontroli samochodu marki renault, skontrolowali także stan licznika pojazdu. Po sprawdzeniu w systemie informatycznym okazało się, że odczyt nie zgadza się z wpisem z ostatniego badania technicznego. Przypominamy, że zgodnie z prawem, zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego jest przestępstwem.

14 maja przed południem na ulicy Miechowickiej policjanci z bytomskiej grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki renault. Kierującym był 47-letni mieszkaniec Bytomia, który przekroczył dopuszczalną prędkość jazdy, za co został ukarany mandatem. W ramach swoich uprawnień stróże prawa sprawdzili aktualny stan licznika. Odczyt zweryfikowali w systemie informatycznym. Okazało się, że istniała rozbieżność co do stanu faktycznie przebytych kilometrów. W chwili kontroli drogomierz wskazywał ponad 260 tys. km, natomiast ostatni odczyt, wykonany we wrześniu ubiegłego roku informował, że pojazd miał już wtedy przejechane ponad 280 tysięcy kilometrów. Teraz śledczy z bytomskiego komisariatu wyjaśniają, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwo z art. 306a kodeksu karnego, czyli zmianę wskazania drogomierza lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara do 5 lat więzienia.

Czytaj dalej!


Mundurowi przejęli kontrabandę

Kryminalni przechwycili tytoń bez polskich znaków akcyzy. Stróże prawa zatrzymali 44-latka, który ukrywał kontrabandę. Na rynek nie trafi 57 kilogramów tytoniu. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego oszacowano na ponad 50 tys. zł. Teraz mieszkańcowi Bytomia grozi do 3 lat więzienia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą bytomskiej komendy w jednej z dzielnic miasta zatrzymali do kontroli samochód marki skoda. Podczas kontroli okazało się, że w samochodzie znajdował się tytoń bez polskich znaków akcyzy. W trakcie czynności śledczy przechwycili łącznie 57 kg tytoniu. Zatrzymali też 44-letniego mieszkańca Bytomia. Czarnorynkową wartość lewego towaru oszacowano na ponad 4,5 tysiąca złotych. Natomiast straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego to ponad 50 tys. zł. Teraz o losie zatrzymanego mieszkańca Bytomia zdecyduje sąd. Grozi mu wysoka grzywna oraz do 3 lat więzienia.

Trwają poszukiwania zaginionej Janiny Kotuły

Policjanci z Bytomia prowadzą poszukiwania mieszkańców miasta, którzy w różnych okolicznościach zaginęli w ostatnim okresie i ich los nie jest obecnie znany. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu osoby zaginionej prosimy o kontakt.

Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu prowadzi poszukiwania Janiny Kotuły, która zaginęła w czerwcu 2019 roku. Wtedy to kobieta opuściła miejsce zamieszkania w Bytomiu przy ul. Batorego i do chwili obecnej nie nawiązała kontaktu z rodziną.

Rysopis zaginionej:

  • wiek z wyglądu 50-60 lat,
  • wzrost około 150 cm,
  • szczupłej budowy ciała,
  • włosy koloru brązowego do ramion.
  • znaki szczególne: utyka na jedną nogę

kotula

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionej osoby proszone są o kontakt z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu tel.032 3888280, lub z najbliższą jednostką policji - tel. 997 i 112.

Odpowie za posiadanie narkotyków

Kara 3 lat pozbawienia wolności grozi 20-latkowi, który posiadał środki odurzające. Mężczyzna został zatrzymany 13 maja przez kryminalnych z „trójki”. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli ponad 38 gramów marihuany.

Kryminalni z „trójki” prowadzili działania przeciwko przestępczości narkotykowej. Wynikiem ich pracy było zatrzymanie 20-latka, który w mieszkaniu przy ulicy Katowickiej ukrywał narkotyki. Stróże prawa przejęli ponad 38 gramów marihuany. Bytomianin już usłyszał zarzuty. Teraz odpowie przed sądem. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Czytaj dalej!


Zatrzymana amatora jazdy na „podwójnym gazie”

W ręce policjantów wpadł nietrzeźwy kierujący. Badanie alkomatem wykazało u 58-latka 1,5 promila alkoholu w organizmie. Oprócz utraty prawa jazdy, mężczyźnie grożą 2 lata więzienia.

58-letni amator jazdy na „podwójnym gazie” wpadł w ręce mundurowych na ulicy Modrzewskiego. W trakcie badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że kierowca skody ma w organizmie 1,5 promila. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a pojazd przekazano wskazanej osobie. O dalszym losie 58-latka zdecyduje sąd. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grożą 2 lata więzienia.

Zatrzymany za włamanie do samochodu

Mundurowi z Zabrzańskiej zatrzymali 21-letniego włamywacza. Mężczyzna w lutym włamał się do zaparkowanego w dzielnicy Szombierki Citroena. Łupem padły elektronarzędzia warte 700 złotych. Bytomianin usłyszał już zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Policjanci z komisariatu przy ulicy Zabrzańskiej od lutego poszukiwali mężczyzny, który włamał się do zaparkowanego Citroena Berlingo. Jego sposób działania polegał na wybiciu szyby i zabraniu tego, co wartościowe z wnętrza pojazdu. Feralnego dnia, łupem włamywacza padły elektronarzędzia warte 700 złotych. Dzięki intensywnej pracy śledczych z komisariatu złodziej został wytropiony i zatrzymany wczoraj w swoim mieszkaniu przy ulicy Chrzanowskiego. 21-letni bytomianin trafił do policyjnego aresztu. Jeszcze dzisiaj usłyszy zarzuty. Później czeka go spotkanie z wymiarem sprawiedliwości. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Używał butli z gazem płynnym

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w budynkach wyposażonych w instalację gazu z sieci gazowej zabronione jest korzystanie z butli z gazem płynnym. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie z tego sprawę.

W wielu mieszkaniach właściciele korzystają z instalacji zasilających kuchenki gazowe właśnie z butli pomimo podłączenia instalacji gazowej i doprowadzenia gazu do budynku. Stwarza to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców całego budynku. Ponadto korzystanie z butli gazowej w budynku z podłączeniem gazowym stanowi wykroczenie.

12 maja o takiej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny trzeciego komisariatu. Mundurowi, którzy zostali skierowani na miejsce interwencji, potwierdzili fakt używania butli z gazem pomimo doprowadzenia do budynku gazu z sieci gazowej. 65-letni mieszkaniec został zobowiązany do rozbiórki instalacji i zaprzestania korzystania z butli z gazem płynnym. Teraz śledczy będą prowadzić czynności wyjaśniające zmierzające do ustalenia szczegółowych okoliczności tego zdarzenia.
Właściciele mieszkań, w których ujawnione zostaną butle z gazem, mogą zostać ukarani mandatami, zobowiązani do rozbiórki instalacji, a także zaprzestania korzystania z butli.

Wpadł 34-letni diler narkotyków

Kryminalni z bytomskiej komendy zatrzymali 34-letniego dilera i przejęli znaczną ilość środków psychotropowych. Mieszkaniec Zabrza wpadł w swoim mieszkaniu. Prokurator objął mężczyznę policyjnym dozorem. Za posiadanie i handel narkotykami, grozi mu do 10 lat więzienia.

Kryminalni z bytomskiej komendy, walcząc z narkobiznesem, trafili na trop dilera. Wynikiem pracy zespołu policjantów zajmujących się na co dzień zwalczaniem przestępczości narkotykowej, było zatrzymanie 34-latka. Mężczyzna wpadł w ręce kryminalnych w swoim mieszkaniu. Stróże prawa przejęli metaamfetaminę oraz marihuanę, z których można było przygotować blisko 300 działek dilerskich. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. Z informacji zdobytych przez kryminalnych wynika, że w ostatnim czasie udzielał on narkotyki innym osobom. Mieszkaniec Zabrza usłyszał już zarzuty. Prokurator objął dilera policyjnym dozorem. Grozi mu teraz do 10 lat więzienia.

fot. KMP w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon