Tajemnice legendarnego wzgórza Sutuhali na wyciągnięcie ręki

Muzeum Górnośląskie wydało barwną publikację wnikliwie opisującą nie tylko legendarne wzgórze Sutuhali, powszechnie znane jako wzgórze św. Małgorzatki, ale i dzieje prowadzonych tam badań archeologicznych. Książka dostępna jest online.

Byt sutuhali

Przypomnijmy, że od października 2019 do lutego 2020 w gmachu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu można było oglądać wystawę „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”, prezentującą odkrycia archeologiczne pochodzące z tamtych terenów. Wydano także barwnie ilustrowaną książkę, którą teraz udostępniono online.

Jak informują przedstawiciele Muzeum Górnośląskiego, w publikacji tej opisano najważniejsze i najciekawsze informacje poświęcone nie tylko badaniom archeologicznym prowadzonym na Małgorzatce w ciągu minionych 90 lat, ale również historię bytomskiej kasztelanii, historię wydobycia kruszców w średniowiecznym Bytomiu oraz dzieje tympanonu Jaksy.

Badania archeologiczne pozwoliły na udzielenie odpowiedzi na frapujące historyków pytania. Dzięki wykopaliskom prowadzonym w 1957 oraz 2014 roku wiemy jak m.in. wyglądały wały obronne wczesnośredniowiecznego grodu kasztelańskiego. Z kolei badacze, którzy ruszyli w teren w 2018 roku odkryli tajemnice barokowego kościoła. Niestety, do tej pory nie udało się natrafić na ślad świątyni ufundowanej przez Bolesława Kędzierzawego.

W efekcie prac archeologów oraz historyka, antropologa, archeozoologa, ceramologa i numizmatyka powstała publikacji, którą Muzeum Górnośląskie zdecydowało się udostępnić online. Znajdujące się w niej teksty opracowała Beata Badura przy współpracy Wojciecha Kawki, Pawła Milejskiego, Agaty Hałuszko i Radosława Zdaniewicza, a konsultantem naukowym publikacji był historyk dr hab. Piotr Boroń z Uniwersytetu Śląskiego.
Książka znajduje się TU!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cyryl i Metody

Zagadka średniowiecznego zabytku. Czym był krzyż pokutny?

Piłsudski

Mało brakowało, a Rynek w Bytomiu byłby placem Piłsudskiego

Pomnik armii czerwonej 01

Pomnik Armii Czerwonej do zburzenia? Tak chcą radni

Byt heinitz

97 lat temu miała miejsce ogromna tragedia. W...

Byt poczta miarki 01

Modernistyczna poczta w rejestrze zabytków...

Byt fot paul rother szombierki

Szombierki i Śląsk z dawnych lat

Relikty średniowiecznego Bytomia

Uliczka Różana - najwęższa ulica Bytomia