Tajemnice legendarnego wzgórza Sutuhali na wyciągnięcie ręki

Muzeum Górnośląskie wydało barwną publikację wnikliwie opisującą nie tylko legendarne wzgórze Sutuhali, powszechnie znane jako wzgórze św. Małgorzatki, ale i dzieje prowadzonych tam badań archeologicznych. Książka dostępna jest online.

Byt sutuhali

Przypomnijmy, że od października 2019 do lutego 2020 w gmachu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu można było oglądać wystawę „Legendarne Sutuhali? Archeologia wzgórza św. Małgorzaty”, prezentującą odkrycia archeologiczne pochodzące z tamtych terenów. Wydano także barwnie ilustrowaną książkę, którą teraz udostępniono online.

Jak informują przedstawiciele Muzeum Górnośląskiego, w publikacji tej opisano najważniejsze i najciekawsze informacje poświęcone nie tylko badaniom archeologicznym prowadzonym na Małgorzatce w ciągu minionych 90 lat, ale również historię bytomskiej kasztelanii, historię wydobycia kruszców w średniowiecznym Bytomiu oraz dzieje tympanonu Jaksy.

Badania archeologiczne pozwoliły na udzielenie odpowiedzi na frapujące historyków pytania. Dzięki wykopaliskom prowadzonym w 1957 oraz 2014 roku wiemy jak m.in. wyglądały wały obronne wczesnośredniowiecznego grodu kasztelańskiego. Z kolei badacze, którzy ruszyli w teren w 2018 roku odkryli tajemnice barokowego kościoła. Niestety, do tej pory nie udało się natrafić na ślad świątyni ufundowanej przez Bolesława Kędzierzawego.

W efekcie prac archeologów oraz historyka, antropologa, archeozoologa, ceramologa i numizmatyka powstała publikacji, którą Muzeum Górnośląskie zdecydowało się udostępnić online. Znajdujące się w niej teksty opracowała Beata Badura przy współpracy Wojciecha Kawki, Pawła Milejskiego, Agaty Hałuszko i Radosława Zdaniewicza, a konsultantem naukowym publikacji był historyk dr hab. Piotr Boroń z Uniwersytetu Śląskiego.
Książka znajduje się TU!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom ulica Dworcowa 1

Ulica Dworcowa: znana od średniowiecza, piękna od 150 lat

Polsko-niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Gdy Bytom leżał nad granicą. Zobaczcie, jak przebiegała

Plakat georg brueningj pg

Powstał film o nadburmistrzu Brüningu

Byt internowane

W Miechowicach działał ośrodek odosobnienia dla...

Byt walki o miechowice

Sowieccy żołnierze zaatakują Miechowice

Byt palac zabezpieczony01

Pałac w Miechowicach wreszcie został zabezpieczony

Byt 11 rynek 1911 1913

7 wieków Rynku