Strażacy pracują już w nowej siedzibie

Strażnica przy ulicy Strażackiej 3 przeszła do historii. Bytomscy strażacy przeprowadzili się już do nowej siedziby.

Byt panstwowa straz pozarna bytom

Nowoczesna strażnica Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu znajduje się przy ul. Łużyckiej 21. Jej budowa została ukończona kilka miesięcy przed czasem, dzięki czemu strażacy już 20 maja mogli się przenieść do nowego lokum, w którym swoją siedzibę mieć będzie także Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Inwestycja pochłonęła 23 miliony złotych i została sfinansowana dzięki środkom pozyskanym na ten cel z budżetu państwa, dotacji wojewody śląskiego (2,2 mln zł) oraz Urzędu Miejskiego w Bytomiu (około 150 tys. zł).

- 20 maja oficjalnie zmieniliśmy adres komendy z ulicy Strażackiej 3 na ulicę Łużycką 21. Planowaliśmy to przeprowadzić bardziej uroczyście, jednak obecna sytuacja epidemiologiczna nam te plany pokrzyżowała – wyjaśnia mł. ogn. Wojciech Krawczyk, rzecznik prasowy komendy miejskiej PSP w Bytomiu. - Nowy budynek, nowoczesne wyposażenie przede wszystkim zwiększa komfort pracy strażaków, co też przekłada się na jej efektywności i użytkowany sprzęt podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Jesteśmy w ciągłej gotowości do niesienia pomocy tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Jednocześnie poznajemy nowy obiekt, warunki, adoptujemy się do służby w nowym miejscu. Dotychczas, w poprzedniej strażnicy, nie posiadaliśmy np. ześlizgu, a wiele dzieciaków kojarzy pracę strażaka właśnie z tym atrybutem. Każdy strażak oczywiście jest przeszkolony z tego zakresu, jednak pozostaje kwestia zmiany nawyków i rozpoczęcia korzystania z tego ześlizgu, co na pewno przyspiesza czas wyjazdu do zdarzenia – dodaje.

Kompleks wzniesiony na niemal 25 tys. mkw tworzą trzy segmenty, na które składają się: trzykondygnacyjny budynek Komendy Miejskiej z zintegrowanym stanowiskiem kierowania, salą sztabową, pomieszczeniami biurowymi oraz nową siedzibą Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu (segment A), dwukondygnacyjny budynek Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z halą garażową na 18 stanowisk, szatniami, salami wykładowymi, warsztatem aparatów ODO oraz magazynami (segment B) oraz jednokondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na pomieszczenia techniczne i wieżą (segment C).

Przypominamy, że numery telefonów do Państwowej Straży Pożarnej pozostały bez zmian:

  • Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego - telefon: 32 388 76 00
  • Sekretariat - telefon: 32 388 76 20, 47 851 02 10
  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego - 32 388 76 15.

Jaki los czeka starą strażnicę?

Zabytkowy gmach powstał w 1904 roku i nie spełnia podstawowych wymogów BHP, a parking i garaże były za małe. Pojawiły się pomysły, aby w gmachu utworzyć Muzeum Miejskie Bytomia, jednakże władze miasta ostudziły zapędy inicjatora przedsięwzięcia, wskazując, że jedna instytucja muzealna w mieście wystarczy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon